aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Olej słonecznikowy z Rosji wypycha ukraiński z Indii i Chin

10 czerwca 2024
Olej słonecznikowy z Rosji wypycha ukraiński z Indii i Chin

Podczas gdy Ukraina dostosowywała pracę portów do warunków wojny z Rosją, rosyjska ropa zaczęła znacząco dominować na kluczowym dla ukraińskiej ropy rynku – rynku indyjskim. Andrij Kupczenko, szef projektów biznesowych Agencji APK-Inform, opowiedział o tym podczas trzeciej międzynarodowej konferencji olejowo-tłuszczowej "FOC 2024: Konferencja Tłuszczów i Olejów".

"Począwszy od 2022 r. na światowym rynku nastąpi redystrybucja przepływów oleju słonecznikowego, co jest bezpośrednio związane z ograniczeniami logistycznymi na Ukrainie... W bieżącym sezonie eksport ukraińskiego oleju słonecznikowego do Indii spadł o 24 proc., podczas gdy wzrost eksportu rosyjskiego produktu w tym kierunku był prawie 3-krotny" – powiedział ekspert.

Kolejnym rynkiem, na którym rosyjska ropa stała się dominująca, są Chiny. Według Kupczenki, od początku obecnego sezonu eksport ukraińskiego oleju słonecznikowego do Chin zmniejszył się o 70%, ale zmniejszyły się również dostawy rosyjskiej ropy (o około 40%).

Jednocześnie ukraiński olej słonecznikowy umocnił swoją pozycję na rynku tureckim.

"Dostawy ropy z Ukrainy do Turcji znacznie wzrosły w ciągu ostatnich 2 sezonów, wypierając produkt rosyjski" – zauważył mówca.

Według niego Egipt jest kolejnym rynkiem, na którym zarówno Ukraina, jak i Rosja zwiększają swoją obecność. W bieżącym sezonie eksport ukraińskiej ropy w tym kierunku wzrósł prawie 7-krotnie, podczas gdy eksport rosyjskiej ropy wzrósł około 2-krotnie. Jednak rosyjski produkt nadal dominuje na rynku egipskim, powiedział ekspert.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę