aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Opieszałość Komisji Europejskiej ws. dopłat do transportu

15 stycznia 2024
Opieszałość Komisji Europejskiej ws. dopłat do transportu

Podczas gdy Komisja Europejska zamierza przedłużyć bezcłowy handel z Ukrainą także w kwestii produktów wrażliwych (rolnych), równocześnie nie wydaje dot. zgody na dopłaty do transportu zbóż i rzepaku do portów morza bałtyckiego, o którą polski rząd wystąpił w kwietniu ubr. (czyli ponad 8 miesięcy temu).

Na spotkaniu 3 stycznia br. z ZZR KORONA, kierownictwo resortu rolnictwo nie potrafiło udzielić wiążącej informacji dotyczącej decyzji Komisji w tej sprawie. 14 stycznia Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" wystąpił zatem do Dyrektora Generalnego ds konkurencji pana Olivier Guersent z kolejnym ponagleniem. 

W związku z pismem komisarza Valdisa Dombrovskisa z dn. 24.11.2023 Ares(2023) 5587948 w odpowiedzi na pismo Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona” z dn. 12.08.2023 dotyczącej przyspieszenia decyzji ws. wyrażenia zgody dotyczącej pomocy finansowej przewidzianej w §1 pkt. 2) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzające do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. - §13 zu odnośnie dopłat za usługi transportu zbóż lub rzepaku do portu nadbałtyckiego, dla producentów rolnych oraz podmiotów które nabyły od producenta rolnego rzepaku lub zboże w celu dalszej odsprzedaży (Dz. U z dn. 21.04.2023 poz. 757), informującej o przekazaniu ww. sprawy do pana Dyrektora. Zwracamy się o udzielenie odpowiedzi (pozytywnej lub negatywnej) w powyższej sprawie. Stan w której do tej pory, tj. od kwietnia 2023 nie rozstrzygnięto wniosku w tym zakresie (Polski rząd notyfikował do Komisji Europejskiej ww. rozporządzenie) świadczy o zignorowaniu problemów polskiego rolnictwa w następstwie wojny na Ukrainie i decyzjami Unii Europejskiej, z tym związane, oraz negatywnie wpływa na odbiór samej Unii Europejskiej w Polsce - czytamy w piśmie Związku

oprac e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Pomimo wielu prób torpedowania, dezinformacji i wrzucania do sieci fake newsów, ...

Na ukraińskich aukcjach sprzedaży przesyłek w transporterach zbożowych CTL wszys...

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę