Adama_Spyrale_1-31.05.21

Opłata cukrowa a RHD – wniosek o interpretację

14 kwietnia 2021
Opłata cukrowa a RHD – wniosek o interpretację

Mając na uwadze wniosek zgłoszony podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, 12 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wydania jednoznacznej interpretacji stosowania opłaty cukrowej w rolniczym handlu detalicznym (RHD).

Zgodnie z zapisami  art. 20 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2020.1426 t.j.), przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, uznawane są jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tejże ustawy.

Także w art. 6 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców zapisano, iż przepisów ustawy nie stosuje się do działalności rolników w zakresie sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem rolnicy działający w ramach RHD nie są przedsiębiorcami i do kwoty przychodu w wysokości 40 tys. PLN podatku dochodowego nie płacą.

Wydaje się, że przepisy ustawy o zdrowiu publicznym, które wprowadzają tzw. opłatę cukrowa, dotyczą przedsiębiorców, jednak na podstawie zapisów w ustawie trudno jednoznacznie to stwierdzić. Dlatego też zwróciliśmy się  do Ministra o jednoznaczną wykładnię Rządu w tej sprawie.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Pandemia COVID-19 zmieniła funkcjonowanie gospodarki, w tym także rolnictwa. Uwi...

29 kwietnia 2021 r. odbyło się VII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Między...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że na podstawie art. 59 ust...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę