Opole/ Prawie ćwierć miliona złotych na uatrakcyjnienie życia na wsi

10 maja 2018
Opole/ Prawie ćwierć miliona złotych na uatrakcyjnienie życia na wsi

Spotkania w ramach 100-lecia niepodległości Polski, zawody sikawek wodnych i turniej "Złota kosa" - to część wydarzeń, które otrzymają wsparcie samorządu województwa opolskiego w ramach programu Odnowy wsi opolskiej. Przyznano 240 tys. zł dotacji.

Jak poinformowano w środę na konferencji prasowej, organizatorzy konkursu przyjęli 41 ofert, z czego 22 otrzymały dofinansowanie z budżetu samorządu województwa.

Jak przypomniał wicemarszałek Antoni Konopka, budowany na podstawie doświadczeń z państw UE program Odnowy wsi w województwie opolskim trwa już 20 lat i był podstawą do wdrażania podobnych programów w wielu województwach Polski. W pierwszym etapie był nastawiony na poprawę estetyki opolskich miejscowości, następnie aktywizowano lokalną społeczność i realizowanie wspólnych zadań. Obecnie akcent jest położony na bioróżnorodność, m.in przywracanie tradycyjnych zasadzeń na wsi.

"Wsparcie tych propozycji finansowane jest w ramach grantów. Konkurs i program cieszą się dużym zainteresowaniem. Współpracujemy nie tylko ze stowarzyszeniami i samorządami, ale również szkołami. Zależy nam na zaangażowaniu młodzieży tak, by zaszczepić różne formy aktywności i chęć działania na rzecz lokalnych społeczności kolejnym pokoleniom" – tłumaczy Konopka.

W urzędzie marszałkowskim podpisano w środę umowy z niektórymi beneficjentami programu. Jednym z nich jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lasocicie i Piątkowice, które po raz osiemnasty organizują ogólnopolski turniej "Złota kosa", podczas którego przedstawiane są tradycyjne metody uprawy pól.

"Klepiemy kosę, młócimy cepem, rzniemy sierpem. Metody te przechodzą do zapomnienia, ale my staramy się pokazać żywą historię" – wyjaśniał Dariusz Nowaczyk, prezes stowarzyszenia.

W tegorocznej edycji nie zabrakło akcentu rocznicowego. Stowarzyszenie Rozwój Wsi Włodary - Villa Vlokmari zorganizuje u siebie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Marek Szczepanik (PAP)


POWIĄZANE

Dobiega końca tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i ob...

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę