Opolskie/Episkopat apeluje o wsparcie ofiar wichury

19 lipca 2017
Opolskie/Episkopat apeluje o wsparcie ofiar wichury

W niedzielę z inicjatywy biskupa Andrzeja Czai w kościołach diecezji opolskiej odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz rodzin poszkodowanych przez wichurę. Do apelu biskupa przyłączył Episkopat Polski. Akcję koordynuje diecezjalna Caritas.

Wszystkie pieniądze zebrane podczas niedzielnej zbiórki trafią do rodzin poszkodowanych przez wichury i trąby powietrzne, które przeszły nad województwem opolskim 7 lipca. Tego dnia w gminach Cisek i Bierawa uszkodzeniu uległo 55 budynków mieszkalnych i około 40 gospodarczych. Z 25 domów żywioł zerwał całe dachy.

Opolski Caritas, który jest koordynatorem akcji, był jedną z pierwszych instytucji, która udzieliła wymiernej pomocy poszkodowanym. "W ciągu 72 godzin nasi wolontariusze dotarli do wszystkich poszkodowanych. Każda rodzina otrzymała już po dwa tysiące złotych z naszego specjalnego funduszu klęsk żywiołowych. Wszystkie pieniądze, które zostaną zebrane do puszek w niedzielę, trafią do potrzebujących za naszym pośrednictwem bez jakiejkolwiek prowizji czy zbędnego pośrednictwa. Znając ofiarność mieszkańców z naszej diecezji liczę, że zbierzemy około 400-500 tysięcy złotych, które bez zbędnej zwłoki trafią do poszkodowanych" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor opolskiej Caritas ks. dr Arnold Drechsler.

Jak podkreśla dyrektor opolskiej Caritas, zbierana jest tylko gotówka. "W przeciwieństwie do powodzi ludzie nie utracili ubrań, czy sprzętów domowych. Jedynym sposobem na udzielenie im pomocy jest zgromadzenie środków na zakup materiałów koniecznych do odbudowania dachów na ich domach. Pojawił się też problem z dostępem do fachowców, bo od wielu lat nasza diecezja jest źródłem masowej emigracji zarobkowej. Wielu fachowców z naszego terenu, którzy mogliby pomóc poszkodowanym, pracuje za granicami Polski, a nie zawsze mogą zrezygnować z tamtej pracy. Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy Śląska, jak wiele razy wcześniej, potrafią pokazać solidarność i gotowość niesienia pomocy sąsiadom" - powiedział ks. dr Drechsler.

Pomoc finansową poszkodowanym przekazał już Caritas Polska oraz metropolita katowicki Wiktor Skworc. Caritas Polska apeluje o wsparcie dla ofiar żywiołu przez wysyłanie SMS z hasłem WICHURA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) oraz przez wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WICHURA.

(PAP)


POWIĄZANE

Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił w czwartek wniosek o odrzucenie informacji ...

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w czwartek za zwiększeniem o 20 mln zł...

Uruchomimy program poprawy żyzności gleb; na początek przewiduję w tym programie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę