aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Orlen daje pół miliarda złotych na startupy

17 maja 2024
Orlen daje pół miliarda złotych na startupy

Fot. J. Kaczmarczyk

Będąc jednym z pionierów transformacji energetycznej mamy świadomość, że w perspektywie kilku dekad zmieni ona także naszą strukturę biznesową — przyznał Marek Garniewski, prezes ORLEN VC. Dlatego już dziś największy polski koncern, poprzez swój fundusz korporacyjny, inwestuje w najbardziej obiecujące startupy, pracujące nad innowacjami do wykorzystania w przyszłej gospodarce bezemisyjnej.

Prezes zarządu ORLEN VC, funduszu corporate venture capital, którego celem jest pozyskiwanie nowych rozwiązań i technologii, był gościem specjalnym IMPACT’24 w Poznaniu — jednego z najważniejszych kongresów gospodarczo-społecznych w Polsce.

Ekspert w rozmowie z dziennikarzem Pawłem Oksanowiczem przybliżył uczestnikom wydarzenia największe wyzwania, jakie przed czołowymi koncernami energetycznymi w Europie stawia transformacja energetyczna.

„Strategicznym celem działania ORLEN VC, poza oczywistym generowaniem zysków, jest wyprzedzanie trendów rynkowych i umacnianie pozycji Grupy na tle naszej konkurencji. Bo choć w Europie Środkowej jesteśmy liderem, to obecnie porównujemy się już do takich gigantów jak Shell czy BP. Tymczasem dekarbonizacja niebawem całkowicie przewartościuje tradycyjne obszary aktywności firm paliwowych i energetycznych” – tłumaczył Marek Garniewski. 

Przyczyna jest prosta: dekarbonizacja oznacza, że to, co obecnie stanowi podstawę działania tego typu podmiotów, czyli przetwarzanie ropy na paliwo, za kilkadziesiąt lat stanowić będzie jedynie ułamek zysków firmy. 

Budowa gospodarki zeroemisyjnej w UE będzie oznaczać konieczność tworzenia i rozwijania innych, „zielonych”, filarów biznesowych — niekiedy w oparciu o technologie jeszcze dzisiaj nieznane bądź nieskomercjalizowane. Dlatego największe firmy na świecie już teraz uczestniczą w swoistym wyścigu po „technologie przyszłości”, poszukując tych najbardziej obiecujących i dających nadzieję na pozytywne zwroty finansowe spółek. 

„Gospodarka o obiegu zamkniętym, chemia, nowoczesny detal, nowa mobilność - interesują nas przede wszystkim startupy technologiczne, które osiągnęły pewną dojrzałość i posiadają lub nawet już sprzedają innowacyjne produkty czy usługi. Staramy się minimalizować ryzyka inwestycyjne m.in. poprzez szczegółowe zapisy w umowach, nie blokując jednak przy tym możliwości rozwojowych tych spółek” – wyjaśniał prezes zarządu ORLEN VC. 

Pytany o aktualne portfolio funduszu, Marek Garniewski wskazał m.in. na: producenta czujników oraz software poprawiających efektywność farm wiatrowych, twórców rozwiązań skracających łańcuchy dostaw w multibranżowych firmach, czy też spółkę produkującą innowacyjne ładowarki do szybkiego ładowania aut elektrycznych. Na wsparcie startupów Grupa ORLEN przeznaczyła ok. pół miliarda złotych. 

„Wszystkie te firmy, w które postanowiliśmy zainwestować, łączy jedno: ich pomysły i działalność w pełni koresponduje z ambitnymi celami zapisanymi w strategii naszej Grupy do 2030 roku” – dodał prezes ORLEN VC.  

 


oprac e-red, ppr.pl na podst. Źródło informacji: PAP MediaRoom


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę