Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Osłabienie unijnego eksportu jaj w 2020 roku

13 lipca 2020
Osłabienie unijnego eksportu jaj w 2020 roku

Od stycznia do kwietnia 2020 roku wolumen unijnego eksportu jaj i przetworów był niższy o 18 proc. r/r i wyniósł 102,6 tys. ton.

Zakładamy, że do słabszego wyniku przyczyniły się gorsze warunki handlowe w Europie związane z pandemią i zintensyfikowane działania konkurencji na rynkach światowych. Mowa chociażby o Amerykanach, którzy odnotowali silne tempo wzrostu eksportu w tym okresie dzięki niskim cenom sprzedaży eksportowanych produktów jajecznych. Amerykanie korzystali z niskiej ceny jaj u siebie i – co za tym idzie – oferowali atrakcyjne ceny amerykańskich przetworów.

Firmy z USA nie tylko więcej towaru wysyłały na rynki UE, ale i gwałtownie zwiększyły dostawy do państw, do których unijne firmy eksportują najwięcej towarów, jak Japonia czy Izrael. Szerzej na ten temat piszemy w jednym z raportów bieżącego wydania Poultry Insidera.

W tym roku, istotnie obniżył się wywóz do Wielkiej Brytanii oraz do Japonii. Przypominamy, że w 2019 roku Japończycy generowali wysoki popyt na przetwory z UE, co korzystnie wspierało ceny na unijnym rynku jaj.

Patrzymy jednak z optymizmem na przyszły poziom handlu w tym kierunku, biorąc pod uwagę trendy długoterminowe, a nie ostatnie zmienne.

Reasumując, od stycznia do kwietnia 2020 roku kluczowymi odbiorcami jaj i przetworów ze Wspólnoty byli (zm. r/r): Brytyjczycy (24,3 tys. ton, -39 proc.), Japonia (21,7 tys. ton, -10 proc.), Szwajcaria (14,7 tys. ton, +1,9), Izrael (7 tys. ton, -5 proc.), Tajlandia (3,6 tys. ton, -6 proc.), Tajwan (2,8 tys. ton, +28 proc.), Mauretania (2,5 tys. ton, -8 proc.),  Korea Płd. (2,5 tys. ton., -1,6 proc.), Turcja (2,0 tys. ton, -2 proc.), Malezja (1,7 tys. ton, +28 proc.).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Obecnie coraz częściej spotykamy się z oznaczeniami „bez GMO” lub „wolne od GMO”...

Temat grypy ptaków  na chwilę odszedł na boczny tor bowiem świat drobiarski skup...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę