Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Osłabienie unijnego eksportu jaj w 2020 roku

13 lipca 2020
Osłabienie unijnego eksportu jaj w 2020 roku

Od stycznia do kwietnia 2020 roku wolumen unijnego eksportu jaj i przetworów był niższy o 18 proc. r/r i wyniósł 102,6 tys. ton.

Zakładamy, że do słabszego wyniku przyczyniły się gorsze warunki handlowe w Europie związane z pandemią i zintensyfikowane działania konkurencji na rynkach światowych. Mowa chociażby o Amerykanach, którzy odnotowali silne tempo wzrostu eksportu w tym okresie dzięki niskim cenom sprzedaży eksportowanych produktów jajecznych. Amerykanie korzystali z niskiej ceny jaj u siebie i – co za tym idzie – oferowali atrakcyjne ceny amerykańskich przetworów.

Firmy z USA nie tylko więcej towaru wysyłały na rynki UE, ale i gwałtownie zwiększyły dostawy do państw, do których unijne firmy eksportują najwięcej towarów, jak Japonia czy Izrael. Szerzej na ten temat piszemy w jednym z raportów bieżącego wydania Poultry Insidera.

W tym roku, istotnie obniżył się wywóz do Wielkiej Brytanii oraz do Japonii. Przypominamy, że w 2019 roku Japończycy generowali wysoki popyt na przetwory z UE, co korzystnie wspierało ceny na unijnym rynku jaj.

Patrzymy jednak z optymizmem na przyszły poziom handlu w tym kierunku, biorąc pod uwagę trendy długoterminowe, a nie ostatnie zmienne.

Reasumując, od stycznia do kwietnia 2020 roku kluczowymi odbiorcami jaj i przetworów ze Wspólnoty byli (zm. r/r): Brytyjczycy (24,3 tys. ton, -39 proc.), Japonia (21,7 tys. ton, -10 proc.), Szwajcaria (14,7 tys. ton, +1,9), Izrael (7 tys. ton, -5 proc.), Tajlandia (3,6 tys. ton, -6 proc.), Tajwan (2,8 tys. ton, +28 proc.), Mauretania (2,5 tys. ton, -8 proc.),  Korea Płd. (2,5 tys. ton., -1,6 proc.), Turcja (2,0 tys. ton, -2 proc.), Malezja (1,7 tys. ton, +28 proc.).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Wczoraj kapusta pod Sejmem, za tydzień wielki strajk.AGROunia zapowiada na 30 wr...

Decyzja w sprawie ministra Ardanowskiego została już podjęta, jednak jej ogłosze...

Program "Wsparcie inwestycjiw odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę