aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Oświadczenie dotyczące nowej unijnej strategii przystosowania się do zmiany klimatu

2 marca 2021
Oświadczenie dotyczące nowej unijnej strategii przystosowania się do zmiany klimatu

Rolnicy i spółdzielnie rolnicze wyrażają radość z publikacji nowej strategii przystosowania się do zmiany klimatu. Pięć elementów opublikowanego w minionym tygodniu przez Komisję Europejską komunikatu przykuło naszą uwagę.

Popieramy cel strategii jakim jest utworzenie mechanizmu certyfikacji usuwania emisji dwutlenku węgla, co przyśpieszy rozwój inicjatywy dotyczącej uprawy sprzyjającej pochłanianiu dwutlenku węgla przez glebę, która została zaproponowana w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Copa i Cogeca uważają, że stworzenie rynku dwutlenku węgla opartego na rynkowym systemie kredytów węglowych jest długoterminowym, wykonalnym rozwiązaniem, które może zapewnić zrównoważoność środowiskową i gospodarczą.

Jednym z kluczowych filarów dostosowywania się do skutków zmiany klimatu w rolnictwie jest poprawa odporności upraw. Nowe techniki hodowli udostępniają tu szeroki wachlarz rozwiązań. Copa i Cogeca popierają cel strategii dotyczący stworzenia otoczenia legislacyjnego dla materiału siewnego i rozmnożeniowego roślin.

Skutkiem zmiany klimatu jest niedobór wody, występujący w coraz większej liczbie regionów UE. Jest on źródłem coraz poważniejszych wyzwań, przed jakimi stają producenci żywności. Technologie rolnictwa precyzyjnego mają kluczowe znaczenie dla lepszego, skrojonego na miarę wykorzystania zasobów wodnych w produkcji żywności. Wspólna polityka rolna i inne środki polityczne, odpowiedni zestaw narzędzi i stworzenie otoczenia finansowego wspierającego rolnictwo precyzyjne mogą ułatwić przejście na bardziej zrównoważone systemy produkcji.

Nie tylko rolnictwo, lecz również leśnictwo jest ważnym źródłem rozwiązań opartych na zasobach przyrody - dostosowywanie się do skutków zmiany klimatu musi być spójne ze środkami obowiązującymi w sektorze lasów i powinno zostać odzwierciedlone w przyszłej strategii leśnej UE.

Potrzebujemy szybkich rozwiązań w zakresie dostosowywania się w sektorach opartych na przyrodzie, które muszą opierać się na solidnych podstawach naukowych i innowacjach, finansowanych w ramach programu Horyzont Europa. Copa i Cogeca są szczególnie zadowolone z położenia nacisku w strategii na współpracę międzynarodową z nawiązaniem do zobowiązań z porozumienia paryskiego na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia bez uszczerbku dla bezpieczeństwa żywnościowego.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę