aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Oświadczenie dotyczące propozycji rozporządzenia w sprawie produktów niepowodujących wylesiania

23 listopada 2021
Oświadczenie dotyczące propozycji rozporządzenia w sprawie produktów niepowodujących wylesiania

W związku z opublikowaną w ubiegłym tygodniu Propozycją regulacji w sprawie produktów niepowodujących wylesiania, Copa i Cogeca popierają pracę Komisji w zakresie walki z wylesianiem, która wpisuje się w cele Zielonego Ładu. Dla europejskiego rolnictwa istotnym jest, aby unijne ambicje polityczne w tym zakresie były spójne z ambicjami w zakresie sprawiedliwego handlu, uczciwej konkurencji oraz bieżących przepisów.

Ważnym jest, aby pamiętać, że UE jako członek WTO musi w pełni przestrzegać jej przepisów i zapewniać otwarty, przejrzysty i sprawiedliwy wielostronny system handlowy. I to w tym kontekście obecna propozycja dotycząca systemu benchmarkingowego pozwalającego kategoryzować kraje jest niekompatybilna z tymi przepisami i może mieć poważne konsekwencje dla przyszłych relacji handlowych oraz zakłócać konkurencyjność zarówno na europejskim jak i globalnym rynku. Jednak bardzo ważnym jest, aby UE kontynuowała partnerską współpracę z państwami - producentami, wspierając je w rozwiązywaniu przyczyn wylesiania, jednocześnie wzmacniając międzynarodową współpracę z państwami - konsumentami.

Unijni rolnicy i spółdzielnie rolnicze uważają, że rozporządzeniu powinny towarzyszyć konkretne rozwiązania, co pozwoli na stopniowe podejście w zakresie wdrażania i zapewnienie rolnikom całej gamy alternatywnych rozwiązań, takich jak unijny plan produkcji białka, co pozwoli na zmniejszenie ich zależności od importu. Jest to szczególnie ważne dla sektora paszowego - ceny pasz na rynku unijnym rosną, co może doprowadzić do wzrostu ilości produktów zwierzęcych sprowadzanych z państw trzecich, gdzie nie obowiązują te same zasady w zakresie identyfikowalności czy weryfikacji, że produkcja odbywa się w sposób nieprzyczyniający się do wylesiania. Ponadto podejście polegające na implementacji segregowanych łańcuchów dostaw bez odpowiedniej tranzycji mogłoby mieć znaczący wpływ nie tylko na koszty i ceny, ale także na dostępność na unijnym rynku produktów rolnych spełniających kryteria.

Wreszcie, pamiętając o degradacji lasów, bardzo ważnym jest, aby przed rozpoczęciem tworzenia kryteriów zrównoważoności skupić się na tych wdrożonych w ramach bieżących przepisów oraz na definicjach, które są wciąż przedmiotem dyskusji prowadzonych na poziomie unijnym.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę