Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYSTĄPIENIA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA Z UNII EUROPEJSKIEJ

3 lutego 2020
OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYSTĄPIENIA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA Z UNII EUROPEJSKIEJ

Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Sektor rolnictwa może jedynie wyrazić głębokie ubolewanie z powodu straty uczestnictwa Zjednoczonego Królestwa w kształtowaniu przyszłości UE i unijnych polityk rolnych. W pełni szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, ubolewamy jednak nad faktem, że wynik referendum doprowadził do tego dnia.

Zdajemy sobie sprawę z wysiłków, które włożyli negocjatorzy z zespołów reprezentujących Zjednoczone Królestwo i Unię Europejską, by zabezpieczyć ratyfikację umowy o wystąpieniu i deklaracji politycznej, ponieważ jest to pierwszy krok ku ustaleniu przyszłych stosunków. UE i Zjednoczone Królestwo muszą zrobić wszystko co w ich mocy, by uniknąć sytuacji, w której po upłynięciu okresu przejściowego nie zostanie osiągnięte żadne porozumienie. Taki scenariusz mógłby okazać się fatalny w skutkach dla europejskich i brytyjskich rolników oraz spółdzielni rolniczych.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, podkreślił, że „Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie oczekują teraz, że negocjacje w sprawie przyszłych stosunków zostaną przeprowadzone w sposób sprawny i uporządkowany oraz, że zapewniony będzie czas na osiągnięcie wyników wysokiej jakości. W tym okresie Unia Europejska musi chronić zarówno swoją integralność jak i jednolitego rynku. Mamy nadzieję na utrzymanie bliskich stosunków z brytyjskim rolnikami. Ufamy także, że rolnicy po obu stronach kanału la Manche mają jak najlepsze intencje”.

Biorąc pod uwagę fakt, że w marcu zaczynają się negocjacje przyszłej umowy handlowej, członkowie Copa-Cogeca liczą na to, że Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo utrzymają jak najbliższe stosunki handlowe, chroniąc przy tym wartość unijnego rynku oraz wysokie normy produkcji, z których słynie nasz system rolniczy. Jakakolwiek rozbieżność w normach produkcji między Unią a Królestwem podważyłaby możliwość wynegocjowania zerowej stawki celnej. Dlatego kluczowym jest, by w przyszłym porozumieniu zagwarantowana była ochrona przed nieuczciwą konkurencją oraz zabezpieczenie integralności unijnego jednolitego rynku.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Obecnie coraz częściej spotykamy się z oznaczeniami „bez GMO” lub „wolne od GMO”...

Temat grypy ptaków  na chwilę odszedł na boczny tor bowiem świat drobiarski skup...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę