aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYSTĄPIENIA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA Z UNII EUROPEJSKIEJ

3 lutego 2020
OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYSTĄPIENIA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA Z UNII EUROPEJSKIEJ

Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Sektor rolnictwa może jedynie wyrazić głębokie ubolewanie z powodu straty uczestnictwa Zjednoczonego Królestwa w kształtowaniu przyszłości UE i unijnych polityk rolnych. W pełni szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, ubolewamy jednak nad faktem, że wynik referendum doprowadził do tego dnia.

Zdajemy sobie sprawę z wysiłków, które włożyli negocjatorzy z zespołów reprezentujących Zjednoczone Królestwo i Unię Europejską, by zabezpieczyć ratyfikację umowy o wystąpieniu i deklaracji politycznej, ponieważ jest to pierwszy krok ku ustaleniu przyszłych stosunków. UE i Zjednoczone Królestwo muszą zrobić wszystko co w ich mocy, by uniknąć sytuacji, w której po upłynięciu okresu przejściowego nie zostanie osiągnięte żadne porozumienie. Taki scenariusz mógłby okazać się fatalny w skutkach dla europejskich i brytyjskich rolników oraz spółdzielni rolniczych.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, podkreślił, że „Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie oczekują teraz, że negocjacje w sprawie przyszłych stosunków zostaną przeprowadzone w sposób sprawny i uporządkowany oraz, że zapewniony będzie czas na osiągnięcie wyników wysokiej jakości. W tym okresie Unia Europejska musi chronić zarówno swoją integralność jak i jednolitego rynku. Mamy nadzieję na utrzymanie bliskich stosunków z brytyjskim rolnikami. Ufamy także, że rolnicy po obu stronach kanału la Manche mają jak najlepsze intencje”.

Biorąc pod uwagę fakt, że w marcu zaczynają się negocjacje przyszłej umowy handlowej, członkowie Copa-Cogeca liczą na to, że Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo utrzymają jak najbliższe stosunki handlowe, chroniąc przy tym wartość unijnego rynku oraz wysokie normy produkcji, z których słynie nasz system rolniczy. Jakakolwiek rozbieżność w normach produkcji między Unią a Królestwem podważyłaby możliwość wynegocjowania zerowej stawki celnej. Dlatego kluczowym jest, by w przyszłym porozumieniu zagwarantowana była ochrona przed nieuczciwą konkurencją oraz zabezpieczenie integralności unijnego jednolitego rynku.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę