Ovostar Union zwiększa inwestycje w produkcję jaj

24 kwietnia 2018
Ovostar Union zwiększa inwestycje w produkcję jaj

Przedstawiciele przedsiębiorstwa Ovostar Union  - jednego z największych producentów jaj i przetworów na Ukrainie - twierdzą, że realizowany od kwietnia 2014 roku przez firmę program inwestycyjny w rejonie stawyszczeńskim obwodu kijowskiego Ukrainy powinien zostać sfinalizowany  w latach 2019 - 2020. Najciekawsze zdaniem Krajowej Izby, są jednak deklaracje ukraińskiego przedsiębiorstwa, że  nowo powstały zakład produkcyjny zostanie wyposażony w urządzenia spełniające standardy Unii Europejskiej. W ramach projektu prace inwestycyjne są ukończone w 60 procentach, a w roku 2018  zaplanowana została budowa dwóch obiektów utrzymujących drób, dwóch odchowalni i wytwórni pasz.  

Ukraińska firma przewiduje, że nowe inwestycje pozwolą zwiększyć moce produkcyjne grupy kapitałowej i  osiągnąć zaplecze produkcyjne o łącznym pogłowiu stad drobiu 10 milionów  sztuk i produkcji rocznej na  poziomie 2 miliardów jaj.

Według ukraińskich statystyk, Ovostar Union miał 20 procentowy udział w „przemysłowej” krajowej produkcji jaj, która w 2017 roku wyniosła 8,4mld sztuk (całkowita produkcja na Ukrainie wynosi 15,6 mld jaj). Ovostar jest liderem w produkcji płynnych przetworów na Ukrainie, odpowiadając za 97% podaży. W przypadku suszonych produktów udział Ovostaru w produkcji jest znacznie niższy i oscyluje wokół poziomu 35 procent - w tego rodzaju przetwórstwie specjalizuje się największe ukraińskie przedsiębiorstwo rynku jajecznego – Agroholding Avangardco.

Całkowita sprzedaż jaj w skorupkach w 2017 roku Ovostaru wyniosła 1,2 mld jaj w skorupkach (+13% r/r), z czego do  klientów zagranicznych trafiło 530 milionów jaj (+72% r/r). Kluczowymi rynkami dla jaj w skorupkach  były Zjednoczone Emiraty Arabskie i Unia Europejska, a dla przetworów Arabia Saudyjska i UE.

Dane Komisji Europejskiej potwierdzają, że w samym tylko styczniu kraje unijne sprowadziły z Ukrainy  874 ton jaj i przetworów, czyli kilkukrotnie więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Ukraińskie dostawy przewyższyły nawet import ze Stanów Zjednoczonych, co powoduje, że Ukraina na początku tego roku była największym eksporterem do UE (38% udział w sumie przywozu).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionych wieloletnich ram finansowych...

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jed...

Doświadczyliśmy wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków i jedzenia w r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę