Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Owadobójcze środki ochrony roślin do zwalczania wołka zbożowego, strąkowca grochowego i omacnicy

15 czerwca 2023
Owadobójcze środki ochrony roślin do zwalczania wołka zbożowego, strąkowca grochowego i omacnicy
www.freepik.com

W walce ze szkodnikami, które atakują uprawy zbóż, strączkowych i innych roślin, owadobójcze środki ochrony roślin odgrywają istotną rolę. Szczególnie ważne jest zwalczanie wołka zbożowego, strąkowca grochowego i omacnicy, które są powszechnie występującymi i destrukcyjnymi szkodnikami w rolnictwie. Wołek zbożowy (Sitophilus granarius) to owad atakujący przede wszystkim magazynowane zboża, powodujący ich zniszczenie i straty w plonach. Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum) natomiast jest szkodnikiem roślin strączkowych, takich jak groch, fasola czy soczewica, żerując na nasionach i powodując ich uszkodzenia. Omacnica (Helicoverpa armigera) jest szkodnikiem wielu roślin, w tym zbóż, strączkowych, pomidorów i bawełny. Żeruje ona na liściach i owocach, powodując znaczne straty w plonach. W celu skutecznego zwalczania tych stworzeń rolnicy sięgają po różne owadobójcze środki ochrony roślin. Często stosują oni insektycydy zawierające substancje aktywne takie jak piretroidy, chloropiryfos, cypermetryna czy deltametryna. Te środki działają na szkodniki poprzez kontakt lub żerowanie, niszcząc je lub zakłócając ich funkcje życiowe. Ważne, aby stosując je, przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawek oraz minimalizować ryzyko negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Jak działają owadobójcze środki ochrony roślin do zwalczania wołka zbożowego i innych owadów?

Owadobójcze środki ochrony roślin stosowane do zwalczania tych szkodników działają poprzez różne mechanizmy, mające na celu kontrolę ich populacji i minimalizację szkód w uprawach. Jednym z popularnych środków owadobójczych stosowanych przeciwko tym zwierzętom jest grupa insektycydów zwanych piretroidami. Piretroidy są skutecznymi substancjami owadobójczymi, które działają poprzez kontakt lub żerowanie. Po nałożeniu na rośliny piretroidy niszczą owady przez paraliżowanie ich układu nerwowego. Te preparaty stosuje się szeroko do zwalczania wołka zbożowego, strąkowca grochowego i omacnicy. Innymi skutecznymi preparatami są insektycydy o działaniu żołądkowym. Substancje takie jak chloropiryfos, cypermetryna czy deltametryna są spożywane przez szkodniki, które je żerują na roślinach. Po spożyciu owady zatruwają się, co prowadzi do ich śmierci. Te środki ochrony roślin są szczególnie skuteczne w przypadku omacnicy, która żeruje na różnych częściach roślin, włączając w to owoce i nasiona. Niektóre środki owadobójcze zawierają substancje działające zarówno na dorosłe owady, jak i na ich larwy. Dzięki temu możliwe jest zwalczanie różnych stadiów rozwojowych szkodników, co zwiększa skuteczność zwalczania.

W jakiej formie sprzedaje się owadobójcze środki ochrony roślin?

Część owadobójczych środków ochrony roślin działa wielotorowo. Na przykład Quickphos Tablets 56 GE 1kg tabletki to środek owadobójczy i gryzoniobójczy, skuteczny również na krety. Należy on do grupy substancji dostępnych w formie pastylek emitujących gaz drogą reakcji chemicznej. Przeznaczono do fumigacji lub dezynsekcji ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto, owies, proso, sorgo) oraz nasion grochu i materiału siewnego w magazynach. A także w przechowalniach, w komorach elewatorów, w silosach, na barkach, w ładowniach statków oraz w kontenerach. Działanie tego środka polega na uwalnianiu w obecności wilgoci atmosferycznej trującego gazu – fosforowodoru. Jedna tabletka o wadze 3g wydziela 1g fosforowodoru. Dzięki temu skutecznie zwalcza on jaja, larwy i formy dorosłe strąkowca grochowego, wołka zbożowego i omacnicy spichrzanki. A także mklika mącznego, wołka ryżowego, spichrzela surynamskiego oraz rozpłaszczyka rdzawego i trojszyka gryzącego. Ponadto poza szkodnikami magazynowymi doskonale radzi sobie z populacją kreta oraz karczownika.

Pamiętać jednak należy, że karczownika można zwalczać jedynie na terenie ogrodów, sadów oraz upraw leśnych. Kreta zaś w ogrodach, uprawach ogrodniczych, szkółkach, lotniskach, nasypach hydrotechnicznych i obiektach sportowych. Na innych zagrożonych terenach należy uzyskać zgodę Ministra Środowiska. Poza tym nabycia tych preparatów ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające wymagane kwalifikacje. 

Jak stosuje się środki owadobójcze do zwalczania wołka zbożowego?

 Stosowanie owadobójczych środków ochrony roślin do zwalczania wołka zbożowego wymaga precyzyjnego podejścia i przestrzegania zaleceń producenta oraz lokalnych przepisów dotyczących ochrony roślin. W przypadku wołka zbożowego najczęściej stosuje się opryski lub zastosowanie granulatów z fosforem w magazynach zbóż. Granulaty umieszcza się w miejscach, gdzie szkodniki mają dostęp do zasobów żywnościowych, takich jak zbiorniki na zboże. Opryski natomiast wykonuje się na polach uprawnych, aby zapobiec inwazjom owadów na rośliny w trakcie wzrostu. Z kolei w przypadku strąkowca grochowego zwykle stosuje się opryski z pirymifosu-metylu na roślinach strączkowych. Powinno się je wykonywać w odpowiednich momentach, z uwzględnieniem faz rozwojowych roślin i aktywności szkodnika. Ważne jest także dokładne pokrycie roślin, aby zapewnić skuteczne działanie owadobójcze.

 Do zwalczania omacnicy stosuje się różne metody aplikacji środków owadobójczych, w zależności od lokalizacji żerowania szkodnika. Opryski mogą być wykonywane na liście i owoce, aby zwalczać dorosłe owady, oraz na glebę, aby kontrolować larwy i poczwarki. Istotne jest również opryskiwanie w odpowiednim momencie, aby trafić na aktywne stadia rozwojowe omacnicy. We wszystkich przypadkach istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących dawek, częstotliwości aplikacji i czasu oczekiwania przed zbiorami. Oprócz tego należy monitorować populację szkodników przed i po zastosowaniu środków owadobójczych. Tak, aby ocenić skuteczność i dostosować strategię zwalczania. Rotacja substancji owadobójczych również jest zalecana, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju oporności na stosowane preparaty.

Stosowanie środków owadobójczych do zwalczania wołka zbożowego, strąkowca grochowego i omacnicy powinno odbywać się zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania, minimalizując negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. Wiedza na temat właściwego stosowania tych preparatów oraz monitorowanie i kontrola ich działania są kluczowe dla efektywnego zwalczania tych groźnych szkodników i ochrony plonów.

 

 


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę