aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
Europejskie Forum Rolnicze

PAIH zorganizowała zbiórkę pieniędzy na samochód dla niewidomych dzieci z Rwandy

2 lipca 2018
PAIH zorganizowała zbiórkę pieniędzy na samochód dla niewidomych dzieci z Rwandy

PAIH zorganizowała zbiórkę pieniędzy na samochód dla podopiecznych ośrodka szkolno-wychowawczego prowadzonego przez siostry franciszkanki w Kibeho w Rwandzie. Siostry opiekują się tam niewidomymi dziećmi.

Jak poinformował PAP prezes Państwowej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula, impulsem do zorganizowania zbiórki była misja handlowa przedsiębiorców i przedstawicieli agencji w Rwandzie, podczas której odwiedzili także polskie placówki misyjne przy Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho.

"W samym środku czarnej Afryki funkcjonuje niesamowity ośrodek dla niewidomych dzieci prowadzony przez dwie zakonnice ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że powinniśmy im pomóc" - powiedział.

Zdaniem Pisuli, polscy misjonarze i misjonarki są często najlepszymi ambasadorami Polski. "W Afryce obecność Kościoła z Polski jest bardzo widoczna. To dzięki m.in. zaangażowaniu polskich misjonarzy władze Rwandy, Kenii czy krajów ościennych postrzegają Polaków jako osoby, którym leży na sercu dobro miejscowej ludności" - wyjaśnił Pisula.

Poinformował, że podczas wizyty okazało się, że najpilniejszą potrzebą polskiego ośrodka był zakup terenowego samochodu. Poprzedni, którym siostry zawoziły dzieci do lekarza i do domu na czas wakacji, jeździły po zakupy i przywoziły papier potrzebny do drukowania podręczników dla niewidomych, został zniszczony w wypadku, do którego doszło 13 maja 2016 r. Zginęła wtedy założycielka ośrodka s. Rafaela Nałęcz.

"Do sióstr nie jest łatwo dojechać. Kibeho jest oddalone od stolicy tylko o 130 km, ale dojazd tam zajmuje aż 3,5 godziny, częściowo po polnych, nieutwardzonych drogach. Koszt i logistyka zakupu nowego samochodu zupełnie przekraczały możliwości sióstr, stąd pomyśleliśmy, że jest to wyzwanie dla nas i dla polskich firm" - powiedział Pisula.

Zbiórka pieniędzy ruszyła w grudniu 2017 r. Konto, na które sponsorzy mogli wpłacać pieniądze, uruchomiła Caritas Polska. "W inicjatywę zaangażowały się firmy, z którymi na co dzień pracujemy w Afryce: Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Pietrucha, Ursus, a do przetransportowania auta do Rwandy na swój koszt zobowiązała się firma Prologus Logistics. W znalezieniu odpowiedniego samochodu i formalnościach pomogła nam Toyota z Radości" - wyjaśnił Pisula.

Jak podkreślił, ośrodek potrzebował samochodu z napędem na cztery koła i tzw. długą bazą, którym można przewozić do siedmiu osób. "Model, o który prosiły siostry, z dużym poświęceniem wyszukała dla nas Toyota w Radości. Po zakupie trafił do zakładów Ursus w Lublinie, gdzie jest dostosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych" - powiedział Pisula. Dodał, że ma nadzieję, iż siostry otrzymają go jak najszybciej. "Samochód wkrótce wyjedzie z Polski, reszta to czas potrzebny na dopłynięcie do portu w Afryce" - poinformował.

Pracująca w Kibeho s. Angelica Jose powiedziała PAP, że ośrodek jest kontynuacją dzieła stworzonego na ziemiach polskich ponad 100 lat temu przez hrabiankę Różę Czacką. "Działamy zgodnie z zapoczątkowanym przez nią charyzmatem, jakim jest +służba niewidomym na ciele i na duszy+" - wyjaśniła.

Dodała, że s. Rafaela Nałęcz przyjechała do Rwandy w 2006 r. i razem z kilkoma siostrami jeździła po całym kraju w poszukiwaniu dzieci niewidomych. "Znajdowała je w domach, zaniedbane, bez żadnego zajęcia, bez przygotowania do życia w świecie osób widzących. Ich rodzice byli bezradni, ponieważ w Rwandzie nie ma systemu wsparcia dla osób niewidomych i słabowidzących" - podkreśliła.

28 września 2009 r. w obecności władz polskich i rwandyjskich nastąpiło oficjalne otwarcie ośrodka, który dziś prowadzi dwie szkoły: podstawową, w której uczy się 99 uczniów, i średnią, odpowiednik polskiego gimnazjum, gdzie uczy się 45 uczniów. W szkołach pracuje 30 nauczycieli. Dzieci uczą się języka miejscowego, suahili i francuskiego. Od czwartej klasy językiem wykładowym jest angielski.

"Wyniki egzaminów dają uczniom możliwość kształcenia się dalej, mogą kontynuować naukę w szkole integracyjnej bądź szkole dla uczniów pełnosprawnych w Kigali. Nasza szkoła jest jedną z najlepszych szkół w dystrykcie, także w porównaniu z szkołami dla uczniów widzących. Egzaminy państwowe nasi uczniowie zdają celująco" - zaznaczyła s. Angelica Jose. Wyjaśniła, że w Rwandzie nie ma drukarni brailowskiej, dlatego podręczniki i pomoce naukowe przygotowują na miejscu nauczyciele.

"Nasi uczniowie pochodzą z rodzin bardzo biednych, dlatego czesne jest symboliczne i wynosi około 6 dolarów na trzy miesiące. Uczniowie innych szkół płacą dużo wyższe czesne, na które nie byłoby stać rodziców naszych dzieci, nawet gdyby mogły uczyć się z dziećmi pełnosprawnymi. Dodatkowo zapewniamy dzieciom wyżywienie, utrzymanie i pomoc medyczną na cały rok. Znajdujemy też sponsorów, dzięki którym kilkoro naszych uczniów przeszło operację przeszczepu rogówki w Kigali" - podkreśliła.

Dodała, że w ośrodku uczy się kilkoro uczniów z Konga z terenów objętych działaniami wojennymi. Część podopiecznych to sieroty. Wśród uczniów są też albinosi, którzy z powodu braku melaniny mają upośledzony wzrok. "Sytuacja tych dzieci w Afryce jest bardzo trudna - dla miejscowej społeczności narodzenie albinosa to zawsze szok, w społeczeństwie istnieją różne uprzedzenia wobec takich dzieci" - powiedziała s. Angelica Jose.

Przyznała, że dla ośrodka zakup samochodu to wydatek nie do udźwignięcia. "Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczne za pomoc. To dla nas być albo nie być" - oceniła.

 

Iwona Żurek (PAP)


POWIĄZANE

Trwa festiwal podwyżek urzędowych opłat. W KRUS wzrasta wymiar składki na ubezpi...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

 Protesty polskich rolników mają duży składnik emocjonalny, a na zamieszaniu kor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę