CTR_80917

Pamięci tych którzy odeszli

2 listopada 2016
Pamięci tych którzy odeszli

1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada - Dzień Zaduszny. To czas refleksji i zadumy, a przede wszystkim czas wspomnień tych, którzy odeszli. Z tej okazji wspominamy wybitnych działaczy rolniczych związków zawodowych oraz polityków zasłużonych dla polskiego rolnictwa, którzy odeszli od nas w ostatnich latach.

  • Marian Zagórny (zm. 29 lutego 2016) - jeden z liderów "Solidarności" Rolników Indywidualnych - stał na czele m.in. Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Solidarności RI. Był też współtwórcą i przewodniczącym Związku Zawodowego Rolników "Solidarni". Był znany z licznych rolniczych protestów i związanych z nimi spraw sądowych - m.in. pikiety pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Zagórny organizował też głośne manifestacje m.in. przeciwko nielegalnemu sprowadzaniu do Polski zboża GMO.

 

  •  Andrzej Bajołek (zm. 7 stycznia 2016) - polski polityk, poseł na Sejm X, I i II kadencji, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, honorowy prezes zarządu powiatowego województwa małopolskiego i radny sejmiku małopolskiego. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

  • Roman Bartoszcze (zm. 31 grudnia 2015) - pierwszy prezes odrodzonego PSL, działacz rolniczej Solidarności i poseł na Sejm RP. Był współtwórcą NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Dwukrotnie zdobył mandat posła RP, najpierw w Sejmie kontraktowym, a później do Sejmu I kadencji. Założyciel Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego "Ojcowizna".

 

  • Andrzej Lepper (zm. 5 sierpnia 2011) - Był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.


Urodzony w czerwcu 1954 r.; absolwent technikum rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks; pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach.

Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90., gdy zaczął występować w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną - Samoobrona RP. Zasłynął m.in.  z organizowania  blokad dróg i innych rolniczych protestów.

Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta. Był posłem IV i V kadencji sejmu.

  • Józef Ślisz (zm. 6 marca 2001) - W 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący domagali się wówczas m.in. rejestracji związku zawodowego rolników, zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorem spółdzielczym i państwowym.


W lutym 1981 r. był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które były efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce.

W okresie stanu wojennego Ślisz jako przywódca chłopski był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1987 r. kierował podziemnymi strukturami NSZZ "S" Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Po 1989 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka Senatu.

Pośmiertnie (w 2011 r.) odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce". Ponadto Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ustanowił nagrodę im. Józefa Ślisza, która będzie przyznawana od 2017 r. osobom zasłużonym dla polskiego rolnictwa.


Cześć ich pamięci!

red. ppr.pl


POWIĄZANE

Phil Hogan unijny Komisarz do spraw rynków rolnych w Polsce będzie rozmawiał o p...

Polacy są już tak skonstruowani, że często próbują się drapać tam, gdzie ich w o...

Ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przewiduje ustawa, którą podpi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę