Pamięci tych którzy odeszli

2 listopada 2016
Pamięci tych którzy odeszli

1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada - Dzień Zaduszny. To czas refleksji i zadumy, a przede wszystkim czas wspomnień tych, którzy odeszli. Z tej okazji wspominamy wybitnych działaczy rolniczych związków zawodowych oraz polityków zasłużonych dla polskiego rolnictwa, którzy odeszli od nas w ostatnich latach.

  • Marian Zagórny (zm. 29 lutego 2016) - jeden z liderów "Solidarności" Rolników Indywidualnych - stał na czele m.in. Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Solidarności RI. Był też współtwórcą i przewodniczącym Związku Zawodowego Rolników "Solidarni". Był znany z licznych rolniczych protestów i związanych z nimi spraw sądowych - m.in. pikiety pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Zagórny organizował też głośne manifestacje m.in. przeciwko nielegalnemu sprowadzaniu do Polski zboża GMO.

 

  •  Andrzej Bajołek (zm. 7 stycznia 2016) - polski polityk, poseł na Sejm X, I i II kadencji, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, honorowy prezes zarządu powiatowego województwa małopolskiego i radny sejmiku małopolskiego. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

  • Roman Bartoszcze (zm. 31 grudnia 2015) - pierwszy prezes odrodzonego PSL, działacz rolniczej Solidarności i poseł na Sejm RP. Był współtwórcą NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Dwukrotnie zdobył mandat posła RP, najpierw w Sejmie kontraktowym, a później do Sejmu I kadencji. Założyciel Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego "Ojcowizna".

 

  • Andrzej Lepper (zm. 5 sierpnia 2011) - Był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.


Urodzony w czerwcu 1954 r.; absolwent technikum rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks; pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach.

Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90., gdy zaczął występować w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną - Samoobrona RP. Zasłynął m.in.  z organizowania  blokad dróg i innych rolniczych protestów.

Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta. Był posłem IV i V kadencji sejmu.

  • Józef Ślisz (zm. 6 marca 2001) - W 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący domagali się wówczas m.in. rejestracji związku zawodowego rolników, zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorem spółdzielczym i państwowym.


W lutym 1981 r. był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które były efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce.

W okresie stanu wojennego Ślisz jako przywódca chłopski był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1987 r. kierował podziemnymi strukturami NSZZ "S" Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Po 1989 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka Senatu.

Pośmiertnie (w 2011 r.) odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce". Ponadto Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ustanowił nagrodę im. Józefa Ślisza, która będzie przyznawana od 2017 r. osobom zasłużonym dla polskiego rolnictwa.


Cześć ich pamięci!

red. ppr.pl


POWIĄZANE

W związku z listem otwartym Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Bi...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...

Realizując wniosek z VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, Zarząd KRIR ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę