aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Parlament Europejski za rolnictwem węglowym

20 kwietnia 2023
Parlament Europejski za rolnictwem węglowym

Oświadczenie COPA-COGECA w sprawie głosowania nad komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zrównoważonych obiegów węgla

W dniu 18 kwietnia Parlament Europejski głosował i przyjął (323 głosami za, 59 wstrzymujących się, 257 przeciw) swoje sprawozdanie (ze sprawozdawcą Alexandrem Bernhuberem) w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie zrównoważonych cykli węglowych.

Społeczność rolników i leśników z zadowoleniem przyjmuje ten komunikat, ponieważ rosnące zainteresowanie rolnictwem węglowym powinno być dla rolników i właścicieli lasów okazją do zmiany ich modelu biznesowego i powinno pozwolić na lepsze nagrody dla tych, którzy angażują się w przejście na bardziej zrównoważone rolnictwo i leśnictwo.

Parlament uznał, że zapewnienie dostępności surowców naturalnych (tj. żywności i biomasy) jest podstawowym celem rolnictwa i leśnictwa. Ponadto podkreślono, że rolnictwo węglowe musi być działaniem dobrowolnym i że nagrody finansowe za uprawę węglową powinny rekompensować rolnikom i właścicielom lasów dodatkowe wysiłki.

Posłowie wezwali Komisję do poszerzenia definicji praktyk uprawy węgla, aby obejmowała środki łagodzące w gospodarstwach oprócz środków sekwestracji na polu. Ponadto podkreśla potrzebę uwzględnienia wstępnych prac i wysiłków podejmowanych przez liderów w tej kwestii oraz uwzględnienia szczególnej sytuacji młodych rolników. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują uznanie potrzeby pamiętania o różnych punktach startowych państw członkowskich i rolników.

Odrzucamy jednak włączenie rolnictwa węglowego do przyszłych krajowych planów strategicznych WPR, zgodnie z ocenami i potrzebami państw członkowskich.

Niemniej jednak w sprawozdaniu uwzględniono również inne źródła finansowania, takie jak unijny system handlu uprawnieniami do emisji oraz fundusze z innych programów UE, takich jak LIFE, Fundusz Spójności, Horyzont Europa, Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, które już mogą wspierać emisje sekwestracja i pozytywne podejście do różnorodności biologicznej w lasach i gruntach rolnych.

Chociaż ten komunikat jest mile widziany, kluczem do sukcesu tego nowego modelu biznesowego jest wniosek Komisji dotyczący certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla, który trafił już do Parlamentu Europejskiego i Rady!

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie zapewniamy zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne rolnictwo UE, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji www.copa-cogeca.eu

oprac redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę