aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Parlament wzmacnia poparcie dla deregulacji GMO

5 maja 2024
Parlament wzmacnia poparcie dla deregulacji GMO

Zwolennicy nowej generacji genetycznie zmodyfikowanych upraw zaapelowali do rządów o wsparcie nowej technologii po tym, gdy Parlament Europejski potwierdził swoje poparcie dla zmian.

 

Parlament Europejski potwierdził, że rośliny utworzone przy użyciu nowych technik edycji genów powinny zostać usunięte z zakresu dyrektywy z 2001 r. w sprawie organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) oraz stworzenie dwóch nowych kategorii upraw, które miałyby podlegać łagodniejszym przepisom.

 

Posłowie do Parlamentu Europejskiego pierwotnie głosowali za przyjęciem tego ustawodawstwa w lutym, wzywając do wprowadzenia systemu regulacyjnego, w ramach którego roślina, w której wprowadzono jedynie ograniczoną liczbę punktowych zmian w sekwencji DNA, podlegałaby mniej więcej takim samym przepisom jak roślina hodowana w sposób konwencjonalny.

 

Głosowanie uznano za konieczne, ponieważ rządom nie udało się dotychczas osiągnąć wspólnego stanowiska w tej sprawie w Radzie UE, co oznacza, że rozmowy międzyinstytucjonalne wymagane do opracowania ostatecznego tekstu legislacyjnego najprawdopodobniej nie rozpoczną się przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

 

Głosowanie, które obyło się 24 kwietnia finalizuje stanowisko parlamentu w pierwszym czytaniu, co oznacza, że nowo wybrana izba nie będzie musiała zaczynać od zera, gdy zbierze się w lipcu, powiedział Euronews urzędnik Parlamentu Europejskiego.

 

Grupa Euroseeds – do której należą m.in. giganci agrochemiczni Bayer, BASF i Syngenta – z zadowoleniem przyjęła posunięcie parlamentu, które uznała za wsparcie dla  potencjału nowych technik genomicznych (NGT) w zakresie „zwiększania konkurencyjności, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa żywnościowego w całej Europie”.

 

„Teraz apelujemy do Rady, aby wykorzystała tę sytuację i szybko zapewniła większość do ostatecznego przyjęcia nowego prawodawstwa dotyczącego NGT” – skomentował głoswoanie sekretarz generalny organizacji Garlich von Essen. „Należy pilnie umożliwić europejskim hodowcom roślin i rolnikom wykorzystanie korzyści płynących z technologii NGT, aby skutecznie stawić czoła palącym wyzwaniom związanym z rolnictwem i zapewnić zrównoważone rozwiązania”.

 

Organizacje zajmujące się ochroną środowiska od początku prowadziły kampanię przeciwko reformie regulacyjnej, ich zdaniem otwiera ona rynek dla GMO nowej generacji, których potencjalny wpływ na środowisko i zdrowie nie został w wystarczającym stopniu wzięty pod uwagę.

 

W zeszłym tygodniu niemiecka organizacja pozarządowa Testbiotech przytoczyła najnowsze badania, które  - według niej -  obaliły twierdzenia zwolenników NGT, jakoby nową grupę upraw GMO można było w równym stopniu wytwarzać, choć wolniej, w drodze konwencjonalnej hodowli. Wezwała Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności do ponownego rozpatrzenia jej wcześniejszych zaleceń w sprawie bezpieczeństwa produktów NGT.

 

oprc, emk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę