aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Parrot Bluegrass: wielozadaniowy dron dla rolnictwa

16 listopada 2017
Parrot Bluegrass: wielozadaniowy dron dla rolnictwa

Parrot Bluegrass to pierwszy dron firmy Parrot stworzony wyłącznie z myślą o rolnictwie. Dzięki połączeniu klasycznej kamery Full HD i specjalistycznego sensora Parrot Sequoia, ten niewielki quadrocopter może monitorować uprawy, stada zwierząt hodowlanych lub nadzorować infrastrukturę. Jedno ładowanie akumulatora pozwala zebrać dane z gospodarstwa o powierzchni do 30 hektarów.


Dron Bluegrass szeroko wykorzystuje sprawdzone elementy konstrukcyjne znane z dronów konsumenckich i łączy je z wyspecjalizowanym narzędziem do obrazowania multispektralnego – sensorem Parrot Sequoia. Bluegrass czerpie z doświadczenia firmy Parrot w zakresie tworzenia dronów do monitoringu upraw, nawiązując do modelu Disco-Pro AG. Jest jednak pierwszym tego typu urządzeniem od podstaw zaprojektowanym do zastosowania w rolnictwie.


Parrot Bluegrass zmienia sposób, w jaki funkcjonuje nowoczesne gospodarstwo. Dzięki unikalnym danym pozyskiwanym przez urządzenie możliwe jest poprawianie efektywności wykorzystania zasobów i zwiększanie produktywności upraw i hodowli.


Strażnik upraw i hodowli


Parrot Bluegrass może jednorazowo monitorować obszar o powierzchni do 30 ha, przelatując nad polami lub sadami na pułapie ok. 70 m. Pozwala na to akumulator o żywotności do 25 minut lotu na jednym ładowaniu. W zestawie wraz z dronem użytkownik otrzymuje trzy takie ogniwa, co daje dużo swobody w korzystaniu z drona, także na obszarach bez mocno rozwiniętej infrastruktury.


Bluegrass może również pracować na niższym pułapie niż dron Parrot Disco-Pro AG, rejestrując obraz o rozdzielczości Full HD i prowadząc jeszcze bardziej precyzyjny monitoring upraw. Przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej Pix4Dcapture możliwe jest zaprogramowanie quadrocoptera do działania w trybie autonomicznym. Zebrane podczas przelotu dane mogą być analizowane z wykorzystaniem oprogramowania AIRINOV FIRST+, pozwalającego na przetwarzanie danych w chmurze.


Parrot Bluegrass – budowa i specyfikacja


Przygotowany do lotu quadrocopter Bluegrass waży 1,9 kg. Urządzenie wyposażone jest w cztery silniki, wymienialny akumulator oraz pokładowy komputer, z funkcją autonomicznego startu, lotu i lądowania. Dron umożliwia zbieranie, analizę i bezprzewodowe przesyłanie danych do tableta lub smartfona.


W przedniej części korpusu drona umieszczona jest 14 MP kamera nagrywająca materiały wideo o rozdzielczości Full HD. Wideo może być w czasie rzeczywistym oglądane przez operatora, więc kamera świetnie sprawdzi się w klasycznym monitoringu wizyjnym gospodarstwa.


Tryby pracy drona Parrot Bluegrass:

 • tryb autonomiczny (lot i mapowania terenu): przy wykorzystaniu darmowej aplikacji mobilnej Pix4Dcapture dedykowanej dla dronów rolniczych, możliwa jest praca urządzenia przy ograniczonym nadzorze operatora. Pix4Dcapture umożliwia zaprogramowanie parametrów lotu jeszcze przed startem. Cały proces sterowany jest przez komputer pokładowy Bluegrass. Użytkownik może analizować dane w czasie rzeczywistym na urządzeniu mobilnym;

 • tryb manualny: z wykorzystaniem dołączonego do zestawu kontrolera Parrot Skycontroller 2 o zasięgu do 2 km. W trybie tym użytkownik samodzielnie steruje quadrocopterem – podobnie jak ma to miejsce w większości dronów konsumenckich. Tryb ten ma zastosowanie w przypadku, gdy wymagane jest bardzo precyzyjne podejście do wykonywanej inspekcji upraw, zwierząt hodowlanych lub infrastruktury.

 


Dron Bluegrass dodatkowo wyposażony jest w multispektralny sensor Parrot Sequoia – dołączany do zestawu i montowany w specjalnym slocie w dolnej części korpusu. Sensor Sequoia za pomocą pięciu kamer może mapować teren znajdujący się bezpośrednio pod dronem, a rejestrowane dane pozwalają m.in. na precyzyjną analizę upraw z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania. Bluegrass jest w stanie rozróżniać gatunki uprawianych roślin, analizować ich stan pod kątem zagęszczenia, procesu wzrostu, a nawet obecności chwastów czy zagrożeń, takich jak obszary upraw z objawami chorobowymi.


Możliwości sensora Parrot Sequoia:

 • obrazowanie multispektralne – rejestrowanie obrazu z czterech kamer 1.2 MP, w kilku spektrach – także tych niewidocznych dla ludzkiego oka (zakresy: światło zielone, światło czerwone, bliska podczerwień, czerwień progowa), przy asyście modułu GPS;

 • rejestrowanie obrazu kamerą RGB o rozdzielczości 16 MP;

 • badanie warunków oświetleniowych na monitorowanym obszarze za pomocą czujnika natężenia światła.

 


Dane zbierane przez drona Parrot Bluegrass mogą być przetwarzane przez specjalistyczne oprogramowanie AIRINOV FIRST+, dostępne w formie platformy online (chmura). Jest ono w stanie tworzyć mapy NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) monitorowanego obszaru, uwzględniając wszystkie parametry rejestrowane przez sensor Parrot Sequoia. Oprogramowanie generuje raporty, które rolnicy mogą wykorzystać np. do planowania prac pielęgnacyjnych i tym samym zwiększenia produktywności gospodarstw.


Parrot Bluegrass w Polsce


Kompletny zestaw Parrot Bluegrass w Polsce pojawi się na przełomie listopada i grudnia. Dostępny będzie w wybranych sklepach branżowych oraz w internetowym sklepie firmy Parrot, w sugerowanej cenie detalicznej 25 999 zł.

 

Lista polskich dystrybutorów oferujących drony Parrot Professional:

 

Prezentacja drona Parrot Bluegrass na oficjalnej stronie Parrot:

https://www.parrot.com/eu/business-solutions/parrot-bluegrass

 

Oficjalny materiał wideo Parrot Bluegrass:

https://youtu.be/MyQyp_wwpoc

 

 

Zawartość zestawu Parrot Bluegrass:

 • dron Parrot Bluegrass

 • sensor Parrot Sequoia do obrazowania wielospektralnego

 • kontroler Parrot Skycontroller 2 z przystawką do mocowania smartfona lub tableta

 • trzy akumulatory (każdy pozwalający na 25 minut lotu i monitoring około 30 ha upraw)

 • plecak

 • dwie ładowarki z adapterami

 • oprogramowanie dla rolnictwa AIRNOV FIRST+ służące do mapowania upraw i analizy danych (licencja na 12 miesięcy – dostęp poprzez chmurę)

 • zestaw oprogramowania dla rolnictwa Pix4Dag (licencja na 1 miesiąc)

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

O firmie Parrot:

Założona w 1994 roku przez Henriego Seydoux firma Parrot, tworzy, rozwija i dostarcza na rynek zaawansowane urządzenia bezprzewodowe zarówno dla segmentu konsumenckiego, jak i profesjonalnego. Firma skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, prowadząc swoją działalność w trzech kluczowych obszarach:

 • drony dla rynku cywilnego: produkty dedykowane rozrywce oraz urządzenia o zastosowaniach profesjonalnych,

 • urządzenia połączone: głównie w segmencie audio oraz ogrodnictwa,

 • samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe: najbogatsza na rynku oferta rozwiązań do komunikacji bezprzewodowej oraz systemów infotainment dla pojazdów.

Siedziba firmy mieści się w Paryżu. Parrot zatrudnia na całym świecie ponad 700 pracowników i sprzedaje swoje produkty głównie na rynkach zagranicznych. Firma od 2006 roku jest notowana na paryskiej giełdzie Euronext (FR0004038263 – PARRO).

Więcej informacji o firmie Parrot: www.parrot.comBiuro prasowe firmy Parrot


POWIĄZANE

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...

Rada Europy przyjęła wczoraj zmiany do unijnych przepisów o zużytym sprzęcie ele...

Od 10.03.2024 r. przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę