A_TSW_2026_950

Październikowa sytuacja na unijnym rynku ziemniaka

30 listopada 2016
Październikowa  sytuacja na unijnym rynku ziemniaka

Zespół ds. Monitoringu Zasobów Rolnych (MARS) Komisji Europejskiej w swoim październikowym raporcie oszacował plony kartofli w UE w 2016 roku na średnio 32,35 t/ha czyli na nieco niższym (o 1,5%) niż rok wcześniej poziomie – wówczas było to 32,85 tony.

Plonowanie będzie zaledwie o 0,4% wyższe od średniej pięcioletniej, która wynosi 32,22 ton/ha. Zdecydowanie powyżej średniej unijnej wyniki mają osiągnąć plantatorzy w Niemczech, gdzie z hektara oczekuje się zebrać 43,99 tony ziemniaków.

Ponadto 43 tony z ha mają uzyskać Belgowie, około 43,03 ton z hektara Brytyjczycy, a 42,5 Holendrzy.

Dla Polski plonowanie kartofli w październiku bieżącego roku jest prognozowane obecnie na 22,55 t/ha, co oznacza wzrost o 3,9% w relacji rocznej, a wobec średniej pięcioletniej wzrost o 1,3%.

FAMMU/FAPA na podst.: JRC MARS BULLETIN


POWIĄZANE

Związek Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) od stycznia 2026 r. obejmuje na rok pr...

Główny Urząd Statystyczny (GUS) rozpoczął się kolejną edycję Badania koniunktury...

Współczesny styl życia sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym, co t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę