aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pekka Pesonen-Polacy są fantastyczni

20 września 2023
Pekka Pesonen-Polacy są fantastyczni

Sekretarz generalny COPA I COGECA- Pekka Pesonen, przebywa w Polsce na zaproszenie Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Wczoraj był gościem Ropberta Telus-polskiego minstra rolnictwa. W spotkaniu wzięła udział również Anna Gembicka-sekretarz stanu.

Potrzebna jest jedność środowiska rolniczego w Europie – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas spotkania z sekretarzem generalnym Copa Cogeca Pekką Pesonenem.

Minister zwrócił uwagę na bardzo ważną rolę organizacji Copa Cogeca w sferze współpracy w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza w obecnym czasie rozregulowania rynków europejskich.

– Decyzja KE, które nie przedłużyła zakazu importu zboża z Ukrainy do krajów przyfrontowych była decyzją polityczną, bo gdyby podejmowali ją ministrowie rolnictwa krajów UE, to ten zakaz byłby przedłużony – poinformował swojego rozmówcę polski minister rolnictwa.

Minister Robert Telus zwrócił uwagę, że polska decyzja o przedłużeniu zakazu importu zboża z Ukrainy nie jest przeciwko nikomu, ale wręcz odwrotnie – jest „dla”- dla Unii Europejskiej, dla Ukrainy i dla polskiego rolnika. Dodał, że to co robi strona polska to budowanie przyszłości Unii Europejskiej.

– Jeśli dzisiaj nie zbudujemy skutecznych korytarzy solidarnościowych, to będziemy mieli problemy również w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że każdy kraj wstępujący do UE musiał spełnić określone warunki i miał wyznaczoną ścieżkę wejścia – przypomniał minister Robert Telus.

– Nasza mądrość, nas rolników, to budowanie mechanizmów już dziś, bo w innym przypadku europejskie rolnictwo przegra – dodał polski minister.

Kwestia tranzytu

– Mechanizm, który budowaliśmy w Polsce w kwestii zakazu i tranzytu sprawdził się – podkreślił minister Robert Telus.

Poinformował jednocześnie swoich gości, że przed wprowadzeniem zakazu tranzyt był na dużo niższym poziomie, a zdecydowanie wzrósł po jego wprowadzeniu.

– To zboże jechało tam, gdzie powinno było trafiać, do potrzebujących, a nie na nasz rynek – stwierdził minister.

Destabilizacja rynków

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił też uwagę, że Putin wykorzystuje produkty rolne jako broń i zależy mu na destabilizacji europejskich rynków.

– Chce zdestabilizować te rynki i doprowadzić do głodu w tych krajach, do których zboże z Ukrainy powinno trafiać – dodał minister.

Ochrona przyrody

Minister poinformował swojego gościa także o wczorajszym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa.

– Środowisko jest bardzo ważne i zawsze mówię, że powinniśmy je oddać następnym pokoleniom w stanie lepszym niż ten, jaki my sami zastaliśmy – podkreślił minister Robert Telus.

Zwrócił jednak uwagę na niebezpieczeństwa idei forsowanych przez lobby środowiskowe.

– Nie możemy się zgodzić w obecnej sytuacji na 4 proc. ugorowania ziemi rolnej i na kolejne 4 proc. ziemi rolnej, która ma być zalewana – podkreślił minister.

Jego zdaniem pójdziemy w ten sposób w kierunku destabilizacji bezpieczeństwa żywnościowego.

– I tutaj potrzebna jest jedność środowiska rolniczego w Europie – podkreślił polski minister.

– Cieszę się bardzo, że pan to podkreślił, bo powinniśmy mówić jednym głosem – stwierdził sekretarz generalny Copa Cogeca Pekka Pesonen zwracając się do ministra Telusa.

Ocena sekretarza Generalnego Copa Cogeca

– Polacy są fantastyczni – to co robią i jak pomagają w czasie wojny w Ukrainie. Miliony Ukraińców, których Polacy przyjęli to jest skala niespotykana w całej Unii Europejskiej – podkreślił sekretarz.

Dzisiejszy gość ministra zwrócił uwagę, że Polska i inne kraje tej części Europy przestrzegały przed niebezpieczeństwem ze strony Rosji, ale nikt nie słuchał, a teraz wszyscy za to płacimy wysoką cenę.

– Wszystkie korytarze powinny służyć dostarczeniu zboża tam, gdzie powinno ono być dostarczone, czyli poza UE, ale to się nie udało – stwierdził sekretarz Pekka Pesonen.

Stwierdził przy tym, że w sytuacji braków zboża w Hiszpanii, Portugali czy we Włoszech powinno tam być kierowane zboże z Polski i pozostałych krajów przyfrontowych, a nie z Ameryki Południowej.

– Dlaczego nie wypełnić braków zbożem z Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier czy Słowacji – pytał sekretarz generalny Copa Cpgeca Pekka Pesonen.

Podkreślił jednocześnie, że to Unia Europejska powinna znaleźć rozwiązania wspierające państwa sąsiadujące z Ukrainą.


oprac,e-mk ppr.pl na podst źródło i foto: MRiRW


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę