GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Piątka Kaczyńskiego - RPO wkracza do działania

13 października 2020
Piątka Kaczyńskiego - RPO wkracza do działania

Wtorek (13.10) zapowiada się w Warszawie naprawdę gorąco. Wszystko za sprawą rosnącego niezadowolenia rolników związanego z szybkim procedowaniem ustawy znanej jako "Piątka dla zwierząt". Już dzisiaj odbędzie się na Pl. Zawiszy w Warszawie od godz. 10. protest rolników. Wśród organizatorów i uczestników nie zabraknie m.in. przedstawicieli: PSL, Agrounii, Izb Rolniczych oraz licznych reprezentantów branżowych związków rolnych.

Ustępstwa zapowiedziane na wspólnej konferencji prasowej nowego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy i premiera Morawieckiego raczej nie wywołały entuzjazmu u liderów organizacji rolniczych:

- Premier z ministrem rolnictwa na szybko zwołują konferencje prasową bo jednak przekonali się, że rolnicy nie odpuszczą. Oczywiście będą nas mamić kolejnymi obietnicami, będą nam mydlić oczy odszkodowaniami, a my chcemy tylko pracować!  Nie wierzcie im, ci ludzie już pokazali swoją prawdziwą twarz - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Tymczasem pomocna dłoń (w sensie prawnym) została wyciągnięta w stronę rolników od Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który stwierdził, że: - „Trzeba dać przedsiębiorcom czas na przebranżowienie. A ustawę trzeba było notyfikować przed jej przyjęciem przez Sejm”.

Najistotniejsze zmiany ustawy to wprowadzenie zakazów:

  • organizowania i prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierząt oraz podobnych widowisk lub pokazów, związanych z wykorzystywaniem zwierząt w celach rozrywkowych;

 

  • chowu i hodowli zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królika), hodowanych w celu pozyskania z nich futer;

 

  • uboju bez ogłuszania zwierząt, za wyjątkiem uboju na potrzeby członków polskich gmin i związków wyznaniowych.


Zakazy te dotyczą przedmiotu działalności gospodarczej i zawodowej, będącej często głównym źródłem dochodu dla osób ją prowadzących. Poniosły one często znaczne inwestycje na potrzebną infrastrukturę, mają  zobowiązania kredytowe i wypracowane relacje handlowe.

Dlatego, aby wprowadzane przepisy były efektywne, konieczne jest zapewnienie podmiotom dotkniętym zakazami odpowiedniego czasu na przebranżowienie, dostosowanie infrastruktury do nowych zadań i wypracowanie na nowo pozycji na rynku. W ocenie Rzecznika, w przypadku niniejszej ustawy za kluczowe należy uznać przepisy określające vacatio legis.

W utrwalonym orzecznictwie Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że nakaz odpowiedniej vacatio legis stanowi jedną z norm składających się na treść zasady demokratycznego państwa prawnego i wynika wprost z zasady zaufania do państwa. Szczególna staranność określenia vacatio legis wymagana jest w obszarach wrażliwych, do których należy sfera działalności gospodarczej i podatków. Wymóg ustanawiania odpowiedniej vacatio legis ma charakter gwarancyjny dla jednostek. Jest też jednym z warunków dopuszczalności ingerencji ustawodawcy w prawa nabyte – czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak podał na Twitterze lider PSL Władysław Kosiniak – Kamysz w poniedziałek wieczorem, senacka komisja rolnictwa odrzuciła w całości Piątkę Kaczyńskiego na wniosek senatora Bobera i PSL.

 

red. ppr.pl na podst. mat. Agrounii, RPO, PSL


POWIĄZANE

Komisja Europejska zaprasza wszystkich dostawców produktów rolnych i spożywczych...

Minął miesiąc od rozpoczęcia realizacji zaliczek z tytułu płatności bezpośrednic...

Irańskie władze zablokowały możliwość eksportu mięsa kurczaków przez irańskich e...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę