Piątka Kaczyńskiego - RPO wkracza do działania

13 października 2020
Piątka Kaczyńskiego - RPO wkracza do działania

Wtorek (13.10) zapowiada się w Warszawie naprawdę gorąco. Wszystko za sprawą rosnącego niezadowolenia rolników związanego z szybkim procedowaniem ustawy znanej jako "Piątka dla zwierząt". Już dzisiaj odbędzie się na Pl. Zawiszy w Warszawie od godz. 10. protest rolników. Wśród organizatorów i uczestników nie zabraknie m.in. przedstawicieli: PSL, Agrounii, Izb Rolniczych oraz licznych reprezentantów branżowych związków rolnych.

Ustępstwa zapowiedziane na wspólnej konferencji prasowej nowego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy i premiera Morawieckiego raczej nie wywołały entuzjazmu u liderów organizacji rolniczych:

- Premier z ministrem rolnictwa na szybko zwołują konferencje prasową bo jednak przekonali się, że rolnicy nie odpuszczą. Oczywiście będą nas mamić kolejnymi obietnicami, będą nam mydlić oczy odszkodowaniami, a my chcemy tylko pracować!  Nie wierzcie im, ci ludzie już pokazali swoją prawdziwą twarz - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Tymczasem pomocna dłoń (w sensie prawnym) została wyciągnięta w stronę rolników od Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który stwierdził, że: - „Trzeba dać przedsiębiorcom czas na przebranżowienie. A ustawę trzeba było notyfikować przed jej przyjęciem przez Sejm”.

Najistotniejsze zmiany ustawy to wprowadzenie zakazów:

  • organizowania i prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierząt oraz podobnych widowisk lub pokazów, związanych z wykorzystywaniem zwierząt w celach rozrywkowych;

 

  • chowu i hodowli zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królika), hodowanych w celu pozyskania z nich futer;

 

  • uboju bez ogłuszania zwierząt, za wyjątkiem uboju na potrzeby członków polskich gmin i związków wyznaniowych.


Zakazy te dotyczą przedmiotu działalności gospodarczej i zawodowej, będącej często głównym źródłem dochodu dla osób ją prowadzących. Poniosły one często znaczne inwestycje na potrzebną infrastrukturę, mają  zobowiązania kredytowe i wypracowane relacje handlowe.

Dlatego, aby wprowadzane przepisy były efektywne, konieczne jest zapewnienie podmiotom dotkniętym zakazami odpowiedniego czasu na przebranżowienie, dostosowanie infrastruktury do nowych zadań i wypracowanie na nowo pozycji na rynku. W ocenie Rzecznika, w przypadku niniejszej ustawy za kluczowe należy uznać przepisy określające vacatio legis.

W utrwalonym orzecznictwie Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że nakaz odpowiedniej vacatio legis stanowi jedną z norm składających się na treść zasady demokratycznego państwa prawnego i wynika wprost z zasady zaufania do państwa. Szczególna staranność określenia vacatio legis wymagana jest w obszarach wrażliwych, do których należy sfera działalności gospodarczej i podatków. Wymóg ustanawiania odpowiedniej vacatio legis ma charakter gwarancyjny dla jednostek. Jest też jednym z warunków dopuszczalności ingerencji ustawodawcy w prawa nabyte – czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak podał na Twitterze lider PSL Władysław Kosiniak – Kamysz w poniedziałek wieczorem, senacka komisja rolnictwa odrzuciła w całości Piątkę Kaczyńskiego na wniosek senatora Bobera i PSL.

 

red. ppr.pl na podst. mat. Agrounii, RPO, PSL


POWIĄZANE

Zmiana dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin(SU -...

22 czerwca 2022r. Komisja Europejska przyjęła pionierskie wnioski mające na celu...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne wicep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę