Pierwszy raport IUNG - susza na terenie 14 województw

2 czerwca 2020
Pierwszy raport IUNG - susza na terenie 14 województw

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach informuje, że w okresie raportowania od 21 marca do 20 maja 2020 stwierdzono wystąpienie suszy.

Niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -120 do -179 mm, wystąpiły na dużym obszarze kraju. Brak dostatecznej ilości opadów zwłaszcza w trzeciej dekadzie marca, a także w kwietniu spowodowały duży niedobór wody w glebie, który negatywnie wpłynął na oziminy, truskawki i krzewy owocowe, zwłaszcza zlokalizowane na glebach bardzo lekkich i lekkich. Występujący deficyt wody na glebach słabych powodował straty również w uprawach jarych, w wyniku problemów wynikających ze słabych wschodów roślin.

W czternastu województwach

Susza rolnicza według IUNG została stwierdzona na terenie czternastu województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego i podlaskiego.

Zagrożenie upraw zbóż jarych

Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 833 gminach Polski (33,63% gmin kraju).

Na terenie Dolnego Śląska suszę w uprawach jarych stwierdzono na terenie 43 gmin co stanowi 25,44% (gmin w województwie). Susza wstępująca na terenie upraw zbóż ozimych odnotowana została w 676 gminach Polski (27,29% gmin kraju). Na Dolnym Śląsku stwierdzona w 34 gminach – 20,12% (gmin w województwie). Wystąpienie suszy na uprawach truskawek odnotowano w 522 gminach kraju. Na Dolnym Śląsku suszę w uprawach truskawek stwierdzono w 25 gminach co stanowi 14,79% (gmin w województwie).  W obrębie krzewów owocowych na terenie województwa dolnośląskiego susza wystąpiła w 8 gminach (3,76% wszystkich gmin na terenie województwa). Na terenie województwa dolnośląskiego nie odnotowano suszy  na plantacjach drzew owocowych.

Pobierz  Klimatyczny Bilans Wodny (PDF - 157 kB)

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Zakup paneli fotowoltaicznych wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak...

Od czwartku 7 maja rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane ...

Jak donosi agencja Reuters, chińskie władze wprowadziły tymczasowy zakaz importu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę