FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Piknik z Klimatem – było gorąco!

30 sierpnia 2016

Dosłownie, w trzydziestostopniowym upale, warszawiacy i turyści aktywnie spędzili czas na „Pikniku z Klimatem” w Warszawie. Klub Gaja przy współpracy Lasów Państwowych zaprosił „małych i dużych” uczestników pikniku  do wspólnej edukacji poprzez zabawę – warsztatów „Od deski do deski”. W rytm stuku młotków i wbijanych gwoździ powstawały olchowe domki dla dzikich pszczół – murarek ogrodowych, a także dla biedronek i złotooków.

Na tegorocznym „Pikniku z Klimatem”  (28.08.2016) na Placu Zamkowym pojawiły się tłumy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wzbogacić swoją ekologiczną wiedzę podczas różnych warsztatów, gier czy interaktywnych prezentacji. Na imprezie pojawili się również goście, którzy dzielili się swoimi refleksjami na temat ochrony klimatu. W tym roku hasłem pikniku było "Kulturalnie o niskiej emisji". Imprezę poprowadził Jarosław Kret.

Na stoisku Klubu Gaja poznawaliśmy różne gatunki owadów zapylających, rozmawialiśmy także o zagrożeniach dla pszczół.  Zła jakość powietrza jest jedną z przyczyn zmniejszania się populacji pszczół. Zanieczyszczenie powietrza dezorientuje pszczoły i utrudnia im dotarcie do pożywienia. Mówiąc o tym problemie, nawiązując do tematu pikniku, edukowaliśmy poprzez zabawę manualną – pomóż, zrób to sam.

Zaciekłość z jaką niektórzy zbijali domki dla murarki ogrodowej wprawiła mnie wręcz w zachwyt. Potwierdza to stwierdzenie, że jeśli zrobimy coś sami własnoręcznie, nabiera to mocy i znaczenia. Ogromną popularnością cieszyły się rozdawane na naszym stoisku materiały edukacyjne Lasów Państwowych.. Bajka dla dzieci czy poradnik grzybiarza robiły furorę – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie, a nawet turyści z zagranicy, samodzielnie zbijali olchowe deseczki. Olcha jest miękkim drewnem, łatwym w obróbce, a i tak, wbicie gwoździa nie było takie łatwe! Domek wypełniano przyciętymi rurkami trzciny pospolitej – tworząc miejsce gniazdowania dla murarki ogrodowej. Dla biedronek przygotowano szyszki, bo lubią je zasiedlać, a dla złotooków siano, bo często w nim szukają schronienia przed zimnem. Najmłodsi tworzyli dzikie pszczoły, o które rodzice zaraz musieli zadbać montując domek olchowy. Warsztaty „Od deski do deski” odbył się w ramach programu Klubu Gaja - Święto Drzewa, którego partnerem strategicznymLasy Państwowe. W tym roku, już w październiku,  zachęcać będziemy uczestników Święta Drzewa do sadzenia oraz ochrony drzew i krzewów, które stanowią zaplecze pokarmowe dla owadów, ptaków i zwierząt.

Na stoisku Klubu Gaja zaroiło się od dzikich zapylaczy. Z materiałów z recyklingu - korków i rolek po papierze toaletowym dzieci z wielkim zapałem tworzyły pszczółki, biedronki, złotooki i inne owady zapylające. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał w nagrodę bajkę „Basia i wyprawa do lasu" – komentuje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święta Drzewa.

„Piknik z Klimatem” organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu” przez Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerami „Partnerstwa dla Klimatu”  są organizacje i instytucje reprezentujące bardzo różnorodne środowiska, m.in. jednostki administracji rządowej i samorządowej, ambasady, organizacje pozarządowe oraz instytucje, dla których ochrona klimatu stanowi priorytet.

Zobacz foto relację >>>>>

Kontakt:

Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja – 603 636 554
Jolanta Migdał – koordynatorka programu Święto Drzewa – 609 495 871

Partner Strategiczny:

Klub Gaja


POWIĄZANE

Do 24 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przy...

Handel zbożem jest dość umiarkowany, rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna po...

Ponad 25 mld euro ma wynieść w tym roku wartość eksportu polskiej żywności - mów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę