Pionierska elektrownia fotowoltaiczna EDP

19 lipca 2022
Pionierska elektrownia fotowoltaiczna EDP

W Portugalii gotowa jest do produkcji energii, pionierska pływająca elektrownia fotowoltaiczna EDP

Inwestycja znajduje się w regionie Alqueva i stanowi największy pływający park fotowoltaiczny na akwenie śródlądowym w Europie, oraz drugi tego typu obiekt w Portugalii (po projekcie pilotażowym EDP w Alto Rabagão)

Energia elektryczna wytwarzana w elektrowni liczącej blisko 12 000 paneli fotowoltaicznych wystarczy do zaspokojenia potrzeb ponad 30% mieszkańców regionu na południu Portugalii

EDP planuje zbudować w regionie Alqueva także elektrownię hybrydową OZE o mocy zainstalowanej nawet 154 MW


Siedem miesięcy po rozpoczęciu prac budowlanych pływająca elektrownia EDP na południu Portugalii, w regionie Alqueva, jest gotowa do rozpoczęcia produkcji energii. Uruchomienie elektrowni, która jest uważana za największy tego rodzaju obiekt na sztucznym zalewie z tamą w Europie, stanowi ważny krok w rozwoju energetyki odnawialnej i umacnia wkład EDP w rozwój innowacji i w transformację energetyczną.

 Uroczysta inauguracja parku fotowoltaicznego odbyła się w piątek 15 lipca. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz portugalskich: premier António Costa, minister środowiska i ds. działań na rzecz klimatu Duarte Cordeiro, oraz sekretarz stanu ds. energii i ochrony środowiska João Galamba. Wśród uczestników był również Roberto Bocca, członek wykonawczy i dyrektor ds. energii Światowego Forum Gospodarczego. Wszystkich gości oficjalnie powitał Miguel Stilwell d'Andrade, prezes EDP.


Na elektrownię składa się 12 000 paneli fotowoltaicznych, które łącznie zajmują powierzchnię 4 ha – odpowiednik 0,016% łącznego obszaru zbiornika Alqueva. Przy mocy zainstalowanej 5 MW jest ona w stanie wygenerować 7,5 GWh energii elektrycznie rocznie, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb 30% lokalnych gospodarstw domowych w regionie na południu Portugalii (Portel and Moura).

Inwestycja kosztowała sześć milionów euro i wyróżnia się zastosowaniem pływających paneli fotowoltaicznych oraz hybrydowym rozwiązaniem, które umożliwiło połączenie elektrowni słonecznej z elektrownią wodną na tamie Alqueva. Dodatkowo w planach jest instalacja systemu akumulatorów o mocy nominalnej 1 MW i pojemności ok 2 MWh. Te wszystkie rozwiązania technologiczne zostaną doprowadzone do jednego punktu przyłączenia do sieci, co skutkuje optymalnym wykorzystaniem zasobów i oszczędnościami, a także pozwala ograniczyć wpływ inwestycji na środowisko.

Ponadto EDP planuje zrealizować hybrydową elektrownię OZE o mocy zainstalowanej do 154 MW, w której 70 MW mocy zainstalowanej przypadnie na pływającą elektrownię fotowoltaiczną (tę moc przyznano EDPR podczas niedawnej aukcji dla pływających elektrowni słonecznych), 14 MW na nadwyżki mocy zainstalowanej w elektrowni słonecznej, a 70 MW na hybrydową elektrownię wiatrową. Dzięki temu projektowi ilość energii elektrycznej wytwarzanej na tym zalewie wzrośnie do 300 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 92 000 gospodarstw domowych i pozwoli uniknąć emisji 133 000 ton CO2. Sama skala projektu i wprowadzenie hybrydowych rozwiązań pozwalają połączyć różne technologie i zapewnienić zbilansowane ceny energii, analogicznie do założeń przyjętych przy pierwszej pływającej elektrowni słonecznej w regionie Alqueva, która już znajduje się w fazie eksploatacji.

EDP jest światowych pionierem w branży pływających elektrowni słonecznych. Stanowią one ogromny krok naprzód w rozwoju energetyki odnawialnej i przyspieszają proces dekarbonizacji. Nasza strategia hybrydyzacji polega na łączeniu energii pozyskiwanej z wody, słońca i wiatru z rozwiązaniami umożliwiającymi jej przechowywanie i stanowi logiczny kierunek rozwoju w branży energetycznej. EDP zamierza dalej inwestować w tego typu projekty. Elektrownia na zbiorniku Alqueva stanowi przykład innowacyjnego i zrównoważonego rozwiązania, które wkrótce będziemy rozbudowywać dzięki wygranej w pierwszej aukcji dla pływających elektrowni słonecznych w Portugalii – zaznacza Miguel Stilwell d'Andrade, CEO EDP.

Zrównoważone rozwiązania dla przyszłości

Projekt Alqueva wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami – panele słoneczne opierają się na pływakach z recyklingowanego plastiku z kompozytami korkowymi. Technologia ta została po raz pierwszy zastosowana w w regionie Alqueva; stanowi ona owoc współpracy między Corticeira Amorim (przez Amorim Cork Composites), która opracowała bardziej zrównoważony skład pływaków produkowanych przez hiszpańską spółkę Isigenere. Wykorzystanie tej technologii umożliwiło ograniczenie ciężaru platformy o 15% i przyczyniło się do zmniejszenia poziomu emisji CO2 z inwestycji o ok. 30%.

Pływające elektrownie słoneczne stanowią kluczowe rozwiązanie dla optymalizacji wykorzystania zasobów i rozwoju energetyki odnawialnej, która z kolei pozwala ograniczyć zależność od innych źródeł energii i przyspiesza transformację energetyczną. Jest to pierwszy zakrojony na dużą projekt w regionie Alqueva, zrealizowany w następstwie udanej inwestycji pilotażowej w Alto Rabagão sprzed blisko siedmiu lat; wpisuje się ona w strategię inwestycyjną EDP, która stawia na innowacyjne rozwiązania OZE i zmierza do przejścia w 100% na ekologiczne źródła energii do 2030 r.


POWIĄZANE

Koniec listopada, zamyka jesienną akcję sadzenia drzew, która była zwieńczeniem ...

Wszyscy wiemy, jak wyglądają poimprezowe poranki. Po miłej zabawie pozostaje nie...

Kojarzy się z wyrafinowaniem i wykwintną kolacją podczas letniego, ciepłego wiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę