PIORiN nie stwierdził zagrożenia fitosanitarnego zbóż sprowadzanych z Ukrainy

3 grudnia 2018
PIORiN nie stwierdził zagrożenia fitosanitarnego zbóż sprowadzanych z Ukrainy

Prowadzona przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontrola zboż sprowadzanych z Ukrainy nie wykazała zagrożenia fitosanitarnego. W 2017 r. skontrolowano 586 przesyłek z tego kraju, a w tym roku (do października)- 386.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z wnioskiem ws. objęcia ścisłą kontrolą fitosanitarną płodów i produktów rolnych sprowadzanych z Ukrainy. Wielu rolników zwracało uwagę, że przywożone z tego kraju owoce, warzywa czy zboża są słabej jakości, a ponieważ są tańsze, zakłócają krajowy rynek konkurując z polskimi produktami.

Resort rolnictwa w odpowiedzi na ten wniosek poinformował, że Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) prowadzi monitoring produktów przywożonych z krajów pozaunijnych, w tym z Ukrainy. Jej celem jest niedopuszczenie do wprowadzenia na obszar kraju "organizmów szczególnie szkodliwych dla roślin".

Ministerstwo przekazało wyniki kontroli fitosanitarnej towarów przywożonych z Ukrainy. Zastrzegło jednak, że w przypadku importu zbóż, obowiązkowej granicznej kontroli fitosanitarnej podlegają jedynie nasiona kukurydzy przeznaczone do siewu. Z danych resortu wynika, że w 2017 r. skontrolowano 5 przesyłek nasion kukurydzy, przeznaczonych do siewu, a w 2018 r. (do dnia 30 września) również 5 przesyłek.

Niezależnie od tego, inspektorzy graniczni PIORiN wykonują kontrole wyrywkowe. W ramach monitoringu prowadzonego w latach 2017- 2018 (do dnia 21 października 2018 r.) przeprowadzono kontrolę importowanych z Ukrainy zbóż takich jak: jęczmień, sorgo, pszenica, proso, owies, żyto, gryka oraz kukurydza. W sumie kontrolą objętych jest 10 proc. przesyłek zbóż. W tym roku (do dnia 21 października 2018 r.) kontrolowano jęczmień, kukurydza, pszenica, proso, żyto i owies. Sprawdzono 386 przesyłek o łącznym tonażu 19 419,18 ton.

PIORiN w wyniku tych działań monitoringowych nie stwierdził zagrożenia fitosanitarnego.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Koniec listopada, zamyka jesienną akcję sadzenia drzew, która była zwieńczeniem ...

Wszyscy wiemy, jak wyglądają poimprezowe poranki. Po miłej zabawie pozostaje nie...

Kojarzy się z wyrafinowaniem i wykwintną kolacją podczas letniego, ciepłego wiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę