Targi_china_210519-750

Plac Unii świadomie dla Autystów

16 kwietnia 2019
Plac Unii świadomie dla Autystów
Newseria Lifestyle

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, autyzm uznany został za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok takich chorób, jak nowotwory, cukrzyca czy AIDS.

Raport CBOS z 2018 roku wskazuje, iż świadomość Polaków na temat autyzmu wzrasta. W badaniu 83% respondentów przyznaje, iż o nim słyszało, a 36% kojarzy go z takimi zachowaniami jak: izolacja, życie we własnym świecie czy wycofanie.

Stosunek do osób z autyzmem zależy, jak pokazało badanie opinii, od tego, czy chodzi o dzieci, czy o osoby dorosłe. W przypadku nastawienia do pierwszej grupy przekonanie, że jest ono życzliwe, nieznacznie przeważa nad opiniami, że jest niechętne (46% wobec 43%). Z kolei jeśli chodzi o dorosłych - niechęć do nich przeważa nad życzliwością (48% wobec 34%). Zakłopotanie (50%), współczucie (34%) i bezradność (30%) to zdaniem Polaków emocje najczęściej towarzyszące bezpośrednim kontaktom z osobami z autyzmem.

Nie jesteśmy obojętni – chcemy, aby osoby dotknięte autyzmem czuły nasze wsparcie. Dlatego aktywnie włączamy się w akcję podświetlając Plac Unii na niebiesko komentuje Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor Placu Unii.

Plac Unii zachęca także do wsparcia 1% Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Autyzmem – SYNAPSIS. To organizacja, która też rozpropagowała w Polsce podświetlanie budynków w ramach idei ,,nie bądź zielony na temat autyzmu” – bądź niebieski.

Drugiego kwietnia, kiedy cały świat rozbłysnął na niebiesko pamiętajmy, że codziennie możemy spotykać obok siebie - piłkarza, takiego jak Leo Messi, znanego fizyka jak Isaac Newton czy utalentowanego muzyka, bo Wolfgang Amadeusz Mozart też był autystą.

Tych, którzy pragną jednoczyć się z osobami cierpiącymi na autyzm, Plac Unii zachęca także do dodania do ubioru choć jednego elementu we wskazanym kolorze lub umieszczenie go w kanałach społecznościowych.

 

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Projekty partnerów KSOW są inspiracją do realizacji działań „Strategii zrównoważ...

W dniu 30 czerwca 2019 r. upływa termin składania Informacji o nabyciu surowca t...

Rolnictwo ekologiczne rozwija się we Francji bardzo wyraźnie. W 2018 r. pięć tys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę