Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Plan gospodarki odpadami, na czym polega?

27 kwietnia 2023
Plan gospodarki odpadami, na czym polega?

W Polsce przygotowywanych i wprowadzanych jest coraz więcej rozwiązań, które mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego na terenie naszego kraju. Jednym z nich jest plan gospodarki odpadami, który, mimo że funkcjonuje w krajowym systemie prawnym od dłuższego już czasu, cały czas stanowi jeden z podstawowych dokumentów opisujących zagadnienie gospodarowania odpadami. Przybliżamy jego założenia i tłumaczymy, dlaczego jest tak ważny.

Czym jest plan gospodarki odpadami?

 Właściwie należałoby zacząć od tego, że do czynienia mamy z różnymi planami gospodarki odpadami. Krajowy Plan Gospodarki Odpadami to ogólnopolski dokument zawierający specyficzną dla kraju analizę stanu gospodarki odpadami w Polsce. Zawiera on prognozy zmian, wskazanie celów, a także kierunków działań w zakresie zarządzania odpadami. Uzupełnia go krajowy program zapobiegania powstawaniu odpadów. Wszystko to odbywa się oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami, a sam dokument, z uwagi na dynamiczne zmiany naszego otoczenia, wymaga aktualizacji nie rzadziej niż co 6 lat.

 Z punktu widzenia mieszkańca, większe znaczenie mogą mieć jednak Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami. Cel i zakres tych dokumentów jest zbliżony do wyżej wspomnianego Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, przy czym każdy z nich odnosi się każdorazowo do obszaru danego województwa. To powoduje, że zawiera on często więcej szczegółów i elementów diagnozy sytuacji, odnoszących się bezpośrednio do otoczenia mieszkańców.

 Planowanie w gospodarce odpadami - jaki jest cel?

 Bez względu na to, na jakim poziomie realizowane jest planowanie, omawiane dokumenty zawierają unormowany przepisami zakres podejmowanych zagadnień. W dużej mierze dotyczy on odpadów komunalnych - masy wytwarzanych odpadów, instalacji, służących ich zagospodarowywaniu oraz polityki fiskalnej w tym zakresie. Analogicznie rozpatrywane są jednak również strumienie odpadów innych niż komunalne np. odpadów niebezpiecznych, opakowaniowych czy chociażby komunalnych osadów ściekowych.

- Nadrzędny cel planu stanowi zapobieganie powstawania odpadów w taki sposób, aby ich problem rozwiązać już u źródła i zapobiegać szkodom środowiskowym - mówi Paweł Binkiewicz z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska. - Ponadto ważny element stanowi próba odzyskania surowców i ponowne wykorzystanie odpadów, a przy tym końcowe bezpiecznie i bez szkody dla środowiska unieszkodliwianie tych, których nie udało się inaczej wykorzystać. To ważne, ponieważ w Polsce produkujemy rocznie ok. 13 mln ton odpadów komunalnych. Liczba ta jest zatrważająca, a więc konieczne są starania, aby nasza planeta możliwie najmniej cierpiała - dodaje.

Wdrażając plan gospodarowania odpadami, można skutecznie wpływać na strategie, jakie będą realizowane w praktyce. To trudne zadanie, wszak cele, chociażby w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz podniesienia świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, nie jest łatwo przełożyć na praktyczny wymiar gospodarki odpadami. Chociażby przejawiający się w tym, jak w praktyce mamy segregować odpady i jak ponosić koszty ich unieszkodliwiania.

- Szczytne cele w zakresie gospodarowania odpadami często są nam dobrze znane, gorzej jest z ich praktycznym stosowaniem. I nie jest to zarzut wyłącznie w stosunku do wytwórców odpadów. System gospodarowania nimi jest bardzo złożony, a w szeregu obszarów cały czas mamy deficyt informacji, co często uniemożliwia precyzyjne planowanie i podejmowanie optymalnych w danych warunkach działań - nadmienia Paweł Binkiewicz z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę