dnikukurydzy_210818

PO apeluje o jak najszybsze prace nad projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

29 maja 2018
PO apeluje o jak najszybsze prace nad projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

PO zaapelowała do marszałka Marka Kuchcińskiego o wprowadzenie pod obrady na najbliższym posiedzeniu Sejmu przygotowanego przez Platformę projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Według PO protest niepełnosprawnych i ich opiekunów nie zakończył się, a problemy "nie zniknęły".

Na konferencji prasowej w poniedziałek posłanki PO Marzena Okła–Drewnowicz i Joanna Augustynowska przypomniały, że PO na początku maja złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Zakłada on m.in. wprowadzenie "urlopu wytchnieniowego" dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi oraz "czeku opiekuńczego" dla tych opiekunów, którzy łączą pracę z opieką.

Okła-Drewnowicz wskazała, że projekt tej ustawy wprowadza "systemowe, kompleksowe rozwiązanie" dla osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych i ich opiekunów. "Przynajmniej to pan marszałek (Marek Kuchciński) może zrobić, nadając numer druku i wprowadzając ten projekt ustawy pod obrady na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - powiedziała. Jak dodała, "tego się domagamy, tego żądamy, bo protest trwa".

Posłanka podkreśliła, że Platforma "jako odpowiedzialna opozycja" pilnuje spraw protestujących, po to, by o nich nie zapomnieć i wprowadzić dobre rozwiązanie w postaci przygotowanej ustawy.

Augustynowska zauważyła, że "protest się nie zakończył, problemy osób niepełnosprawnych nie zniknęły". "Apelujemy do pana i żądamy, aby jak najszybciej poddać pod obrady projekt ustawy, żeby zwołać posiedzenie parlamentu i ten projekt procedować, żebyśmy mogli jak najszybciej załatwić problemy osób z niepełnosprawnością" - dodała posłanka.

Mówiąc o decyzji protestujących o zawieszeniu protestu, Augustynowska oceniła, że "trudno dyskutować o rozwiązaniu problemów, które dotyczą bardzo dużej grupy osób z niepełnosprawnością, w pustym gmachu sejmowym, przy pełnym poniżeniu i odcinaniu dostępu do toalety, czy do windy". "Sposób traktowania przez Straż Marszałkowską i przez rząd tej grupy społecznej jest skandaliczny i niedopuszczalny" - oceniła posłanka Platformy.

Zwracała uwagę, że z protestującymi nie spotkała się wicepremier Beata Szydło. "Dwa i pół roku rządu Prawa i Sprawiedliwości i żadnych rozwiązań, żadnej realnej pomocy dla tej grupy" - powiedziała Augustynowska.

W niedzielę rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych po 40 dniach protestu opuścili Sejm. Jak powiedziała podczas konferencji prasowej przed Sejmem Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych, protest został zawieszony m.in. ze względu na to, że - jak mówiła - po decyzjach marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i straży marszałkowskiej, protestujący obawiali się o swoje "życie i zdrowie, a przede wszystkim o zdrowie i życie ich dzieci".

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Protestujący przekonywali, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Opublikowano również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów (posłowie PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący uważają jednak, że ta ustawa to "wydmuszka" i nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.

 

Edyta Roś (PAP)


POWIĄZANE

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w czwartek z ministrem rol...

W Katowicach działa od czwartku Ekoeksperymentarium, przypominająca mieszkanie w...

Podczas TT Warsaw Czarnogórcy będą zachęcać do poznawania tego pięknego kraju. Z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę