Targi_china_210519-750

PO chce informacji ministra rolnictwa ws. nielegalnego uboju bydła

1 lutego 2019
PO chce informacji ministra rolnictwa ws. nielegalnego uboju bydła

PO chce, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił informację w sprawie nielegalnego uboju bydła w Polsce - poinformowali na briefingu posłowie tej partii Dorota Niedziela i Tomasz Cimoszewicz. Wniosek ma związek z publikacją "Superwizjera".

W reportażu telewizyjnym magazynu "Superwizjer" stacji TVN dziennikarze ujawnili nielegalny proceder uboju chorych krów w rzeźni koło Ostrowi Mazowieckiej. Ubój odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka. Rzeźnia, w której dokonywano nielegalnego uboju została zamknięta. Inspekcja Weterynaryjna poinformowała w czwartek, że mięso z nielegalnego uboju trafiło do 10 krajów oraz do ok. 20 punktów w Polsce. IW dodała, że mięso jest obecnie wycofywane.

Według wiceszefowej komisji rolnictwa Doroty Niedzieli informacja, że mięso trafiło do obrotu ma negatywny wpływ na wizerunek Polski także zagranicą, co - jej zdaniem - spowoduje utratę zaufania partnerów zagranicznych.

"Tymczasem w TVP minister rolnictwa odpowiedzialny za bezpieczeństwo żywności nie przedstawił żadnego planu zażegnania tej kryzysowej sytuacji, ale oskarżył o tę sytuację stację telewizyjną" - mówiła posłanka PO.

Niedziela wezwała ministra rolnictwa do natychmiastowego działania, które poprawi wizerunek polskiej żywności w kraju i na świecie oraz wdrożenia rozwiązań systemowych, które zapobiegłoby podobnym procederom w przyszłości. Posłanka PO oceniła również, że Inspekcja Weterynaryjna jest coraz bardziej obciążona, a brakuje w niej pracowników i funduszy.

"Wystąpiliśmy do marszałka Sejmu z pismem i zwracamy się z prośbą o rozszerzenie porządku obrad następnego posiedzenia i przedstawienie informacji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odnośnie czynności podejmowanych w związku z nielegalnym ubojem bydła" - mówiła.

Niedziela poinformowała, że PO zwróciła się także o natychmiastowe zwołanie posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, które miałoby być poświęcone tej kwestii

Z kolei Cimoszewicz poinformował, że PO zwróciła się również do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego o udzielenie informacji w sprawie skarg obywateli na proceder nielegalnego uboju bydła, w ilu przypadkach podjęła interwencję oraz w ilu przypadkach skierowała takie sprawy do prokuratury.

"Ten haniebny proceder zbyt mocno odbił się na poszanowaniu i dobrej opinii konsumentów w naszym kraju na temat tego, co spożywają każdego dnia" - mówił poseł PO.

"Na pytania muszą zostać pilnie udzielone odpowiedzi, abyśmy mieli pełną świadomość obrazu - czy mamy do czynienia z mafijnym procederem czy tylko z wypadkiem przy pracy" - dodał.

Polscy hodowcy mięsa w opublikowanych oświadczeniach wyrazili oburzenie łamaniem prawa przez rzeźnię k. Ostrowi Mazowieckiej. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego podkreśliło, że należy takie działania bezwzględnie eliminować z praktyki produkcyjnej i nie można rujnować reputacji uczciwym rolnikom, a Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego ocenił, że producenci, którzy odpowiadali za ten proceder powinni zostać surowo ukarani.

Ardanowski w rozmowie z PAP stwierdził, że proceder uboju chorych krów przedstawiony w reportażu TVN to przypadek incydentalny, który z mocy prawa jest ścigany zarówno przez służby weterynaryjne jak i inne służby organów państwowych. Z kolei w wywiadzie dla TVP Info minister rolnictwa zapowiedział, że "nie odpuści" osobom odpowiedzialnym za ten proceder.

"Złodziej i oszust, który brał w tym udział niezależnie, czy był to właściciel firmy czy pracownicy, czy kierowca, który woził bydło czy rolnik, który brał w tym udział muszą ponieść karę i ja do tego nie odpuszczę" - powiedział Ardanowski.

Jednocześnie szef MRiRW krytykował reportaż TVN za to, że - jego zdaniem - przedstawił cały proceder w sposób "przejaskrawiony".

 

Mateusz Roszak (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z dnia 25 czerwca 2019 r. Ministerstwo Roln...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu zaprasza do udz...

Ponad ćwierć miliona zgłoszeń, tak można podsumować sukces kolejnej loterii Góra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę