dnikukurydzy_210818

PO chce kontroli NIK w stadninach koni w Janowie Podlaskim i Michałowie

19 lutego 2018
PO chce kontroli NIK w stadninach koni w Janowie Podlaskim i Michałowie

PO złoży wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w stadninach koni w Janowie Podlaskim i Michałowie - poinformowały w poniedziałek posłanki Platformy. Zaapelowały też do premiera Mateusza Morawieckiego o osobisty nadzór nad tymi stadninami.

Posłanka PO Dorota Niedziela przypominała na konferencji prasowej w Sejmie, że dwa lata temu, tj. 19 lutego 2016 r. nastąpiła "gwałtowna wymiana" szefów stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie. Jak podkreśliła prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marek Trela oraz dyrektor Stadniny Koni Arabskich w Michałowie Jerzy Białobok "zostali wyrzuceni z pracy bez podania przyczyn".

"Dziś mijają dwa lata tej podłej zmiany w stadninach i chcemy zwrócić uwagę na to, co wydarzyło się w ciągu tych dwóch lat" - dodała Niedziela. Posłanka wskazała m.in. na "dramatyczne wyniki finansowe" stadnin. "W Janowie Podlaskim mamy do czynienia wręcz z zapaścią finansową - spadek zysku z 3,2 mln zł na koniec 2015 r. do 100 tys. zł w 2017 r. Zyski spadają także w Michałowie - z 2,36 mln zł w 2015 do 900 tys. zł na koniec 2017 r. - oświadczyła.

Niedziela zwracała też uwagę na spadek wpływów z aukcji Pride of Poland. Podkreśliła, że w 2015 r. na aukcji sprzedano 25 koni za 3 mln 995 tys. euro, a w 2017 r. 6 koni za 410 tys. euro.

Posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że PO złoży w poniedziałek wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w stadninach koni w Janowie Podlaskim i Michałowie. "Bardzo chcemy, żeby zbadano legalność, celowość, rzetelność i gospodarność w tych stadninach. By zbadano sytuację finansową, zbadano, czy są przestrzegane przepisy prawa w zakresie hodowli i sprzedaży koni" - mówiła.

Zaapelowała też do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe objęcie osobistym nadzorem "strategicznych z punktu widzenia Skarbu Państwa spółek, takich jak stadnina koni w Janowie Podlaski i stadnina koni w Michałowie".

 

 

 

Aleksandra Rebelińska (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę