informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

PO chce rozliczenia winnych spadku dochodów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie

20 lutego 2019
PO chce rozliczenia winnych spadku dochodów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie

Politycy PO domagają się rozliczenia winnych "bankructwa" stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie; jest tam miejsce dla CBA, prokuratury oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - oświadczyła we wtorek Dorota Niedziela (PO). Jej zdaniem za straty stadnin odpowiada rząd PiS.

Niedziela mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie, że od kiedy PiS wymieniło kierownictwo stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie, ich wyniki finansowe znacznie się pogorszyły. Przypomniała, że spadły też dochody z corocznej aukcji "Pride of Poland".

"Wzywamy, by instytucje odpowiedzialne za ten zamach na stadniny, wzięły się do roboty. Jest tam miejsce i dla CBA, i dla prokuratury, i dla instytucji nadzorującej spółki ze strony ministra rolnictwa, czyli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Proszę, a właściwie żądam, rozliczenia winnych straty stadnin koni arabskich" - powiedziała posłanka Niedziela.

Przypomniała ponadto interwencję poselską z jaką, wraz z innymi posłami PO, odwiedziła jesienią ubiegłego roku stadninę w Janowie Podlaskim. Mówiła wówczas, że według nieoficjalnych informacji, którymi dysponują posłowie, stadninie grozi bankructwo. Wzywała też do ujawnienia informacji nt. faktycznego stanu finansowego hodowli.

Niedziela przekazała we wtorek w Sejmie, że dane te wciąż "są ukrywane", a kierownictwo stadniny nie odpowiedziało na zadane wtedy pytania.

Po interwencji PO, prezes stadniny w Janowie Grzegorz Czochański stwierdził, że przekazał posłom informacje, "które mógł przekazać". "Dokumenty, które zawierały dane osobowe, bądź dotyczyły spraw istotnych z punktu widzenia spółki i stanowiły tajemnicę handlową, nie zostały przekazane" – powiedział. Dodał, że na takiej samej zasadzie udzieli odpowiedzi na pozostawione mu pytania, po przeanalizowaniu ich z prawnikiem. Czochański zapewnił też, że sytuacja "jest stabilna", a stadnina ma płynność finansową.

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, z 200 letnią tradycją, została rozsławiona przez coroczną aukcję koni arabskich "Pride of Poland", na której kupowano najlepsze okazy polskiej hodowli. Jednak od 2015 r. zainteresowanie hodowców aukcją spada.

W 2018 r. z 10 licytowanych klaczy, sprzedano sześć za łączna kwotę 501 tys. euro; w 2017 r. wystawiono 24 klacze i jednego ogiera - sprzedano sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. W 2016 r. z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączna kwotę 1 mln 271 tys. euro; w 2015 r. na aukcji sprzedano 24 konie za łączną sumę ok. 4 mln euro.

Stadnina w Janowie Podlaskim jest jedną z 14 spółek strategicznych hodowli koni zarządzanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W chwili obecnej w SK Janów Podlaski przebywa ok. 430 koni.

Stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej od ponad 60 lat. To największa w Polsce i jedna z większych w Europie, stadnina koni tej rasy. Od lat utrzymuje stado ponad 400 koni czystej krwi, w tym ok. 120 klaczy-matek. Oprócz arabów stadnina ma grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści – tarantowatej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich.

 

Maciej Zubel (PAP)


POWIĄZANE

W związku z informacją resortu rolnictwa o tym, że w bieżącym roku nie zostały z...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek VIII Walnego Zgromadzeni...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej po rozpatrzeniu wniosku, który wpłynął do Ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę