aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Po trudnym roku 2019, kryzys COVID-19 zwiększa presję, pod jaką uginają się plantatorzy ziemniaka w całej Europie

6 maja 2020
Po trudnym roku 2019, kryzys COVID-19 zwiększa presję, pod jaką uginają się plantatorzy ziemniaka w całej Europie

Pandemia COVID-19 wywiera niszczący wpływ na rynek ziemniaków konsumpcyjnych1, co będzie miało reperkusje dla innych segmentów rynku ziemniaków, w tym dla europejskich organizacji producentów takich jak spółdzielnie działające w łańcuchu dostaw ziemniaków świeżych oraz zajmujące się produkcją skrobi. Wobec tych zawirowań sektor reprezentowany przez Copa i Cogeca proponuje różne rozwiązania w piśmie wysłanym do Komisji Europejskiej.

Zdaniem Arnaud Delacour, przewodniczącego grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca „straty wynikające z kryzysu COVID-19 są szacowane na ponad 400 mln euro w UE, do czego należy dodać utratę wartości dodanej generowanej przez handel, przetwórstwo, HoReCa i inne kanały. Rezerwy gospodarcze rolników zostały wyczerpane, gdyż ubiegły rok był fatalny dla naszego sektora, który został dotknięty wyjątkową suszą. Potrzebujemy szybkiej pomocy w zakresie płynności finansowej i rządowych gwarancji kredytowych, by przetrwać ten trudny okres. Wszystkie środki zainicjowane przez Komisję Europejską muszą być realizowane w skoordynowany sposób przez 27 państw członkowskich UE, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia zakłóceń na rynku wewnętrznym.

W wysłanym pod koniec kwietnia piśmie, Copa i Cogeca wzywają Komisję do zapewnienia wsparcia finansowego pochodzącego spoza budżetu WPR oraz do rozważenia wprowadzenia tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla europejskiego sektora ziemniaczanego.

Organizacje europejskich rolników i spółdzielni rolniczych postulują do Komisji o uruchomienie art. 219 i 221 rozporządzenia o jednolitej WORR, aby zapewnić lepszą organizację łańcuchów dostaw ziemniaków i lepiej je przygotować do stawienia czoła przyszłym problemom, które mogą wystąpić po zniesieniu środków izolacji domowej w UE i w krajach trzecich.

Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej o wsparcie dla prywatnego przechowywania frytek mrożonych wytwarzanych z ziemniaków objętych umowami przy spełnieniu pewnych warunków przez przetwórców, np. uruchomienia linii produkcyjnych przy maksymalnej mocy przerobowej, a także o wycofanie ziemniaków konsumpcyjnych ze względu na brak zbytu na nadwyżkową produkcję. Należy udostępnić również instrumenty prywatnego przechowywania i wycofania z rynku młodych ziemniaków, gdyż organizacje producentów takie jak spółdzielnie ucierpią na zakłóceniach na rynku powiązanych z ziemniakami konsumpcyjnymi, wynikających z przedłużenia środków izolacji domowej.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę