OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Po trudnym roku 2019, kryzys COVID-19 zwiększa presję, pod jaką uginają się plantatorzy ziemniaka w całej Europie

6 maja 2020
Po trudnym roku 2019, kryzys COVID-19 zwiększa presję, pod jaką uginają się plantatorzy ziemniaka w całej Europie

Pandemia COVID-19 wywiera niszczący wpływ na rynek ziemniaków konsumpcyjnych1, co będzie miało reperkusje dla innych segmentów rynku ziemniaków, w tym dla europejskich organizacji producentów takich jak spółdzielnie działające w łańcuchu dostaw ziemniaków świeżych oraz zajmujące się produkcją skrobi. Wobec tych zawirowań sektor reprezentowany przez Copa i Cogeca proponuje różne rozwiązania w piśmie wysłanym do Komisji Europejskiej.

Zdaniem Arnaud Delacour, przewodniczącego grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca „straty wynikające z kryzysu COVID-19 są szacowane na ponad 400 mln euro w UE, do czego należy dodać utratę wartości dodanej generowanej przez handel, przetwórstwo, HoReCa i inne kanały. Rezerwy gospodarcze rolników zostały wyczerpane, gdyż ubiegły rok był fatalny dla naszego sektora, który został dotknięty wyjątkową suszą. Potrzebujemy szybkiej pomocy w zakresie płynności finansowej i rządowych gwarancji kredytowych, by przetrwać ten trudny okres. Wszystkie środki zainicjowane przez Komisję Europejską muszą być realizowane w skoordynowany sposób przez 27 państw członkowskich UE, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia zakłóceń na rynku wewnętrznym.

W wysłanym pod koniec kwietnia piśmie, Copa i Cogeca wzywają Komisję do zapewnienia wsparcia finansowego pochodzącego spoza budżetu WPR oraz do rozważenia wprowadzenia tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla europejskiego sektora ziemniaczanego.

Organizacje europejskich rolników i spółdzielni rolniczych postulują do Komisji o uruchomienie art. 219 i 221 rozporządzenia o jednolitej WORR, aby zapewnić lepszą organizację łańcuchów dostaw ziemniaków i lepiej je przygotować do stawienia czoła przyszłym problemom, które mogą wystąpić po zniesieniu środków izolacji domowej w UE i w krajach trzecich.

Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej o wsparcie dla prywatnego przechowywania frytek mrożonych wytwarzanych z ziemniaków objętych umowami przy spełnieniu pewnych warunków przez przetwórców, np. uruchomienia linii produkcyjnych przy maksymalnej mocy przerobowej, a także o wycofanie ziemniaków konsumpcyjnych ze względu na brak zbytu na nadwyżkową produkcję. Należy udostępnić również instrumenty prywatnego przechowywania i wycofania z rynku młodych ziemniaków, gdyż organizacje producentów takie jak spółdzielnie ucierpią na zakłóceniach na rynku powiązanych z ziemniakami konsumpcyjnymi, wynikających z przedłużenia środków izolacji domowej.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę