Poczta Polska: na koniec wakacji znaczki pocztowe emisji „Polski Zielnik”

1 września 2017
Poczta Polska: na koniec wakacji znaczki pocztowe emisji „Polski Zielnik”

31 sierpnia br. Poczta Polska wprowadza do obiegu cztery znaczki pocztowe emisji „Polski Zielnik”. Każdy ze znaczków ma nominał 2,60 zł.

Przyroda to częsty motyw pojawiający się na znaczkach wydawanych przez Pocztę Polską. W ubiegłych latach na małych dziełach sztuki, jakimi są znaczki, pojawiły się chmury, minerały, grzyby z polskich lasów czy ryby zagrożone wyginięciem. Jeszcze w tym roku − po raz kolejny − na znaczkach pojawią się polskie ptaki. Wszystkie emisje z florą, fauną czy zjawiskami meteorologicznymi cieszą się dużą popularnością wśród filatelistów.

W emisji „Polski Zielnik”, na znaczkach autorstwa artystki plastyka Agnieszki Sancewicz, znajdują się: chaber bławatek (Centaurea cyanus L.), rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.), krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) i macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum L.).

Macierzanka piaskowa to pospolita w naszym kraju krzewinka rosnąca na piaszczystych i słonecznych stanowiskach. Dorasta do 15 cm wysokości a płożące łodygi osiągają długość 30-40 cm. Fioletowe kwiaty rozkwitają od czerwca do września. Częścią użytkową – surowcem − jest ziele macierzanki zbierane w okresie kwitnienia, w godzinach popołudniowych. Napary z ziela macierzanki stosuje się jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy i odkażający w nieżycie górnych dróg oddechowych oraz w nieżytach żołądka i jelit, nadmiernej fermentacji, wzdęciach, bólach brzucha i niedokwaśności.

Chaber bławatek to pospolity chwast rosnący w całym kraju. Łodyga dorasta do 80 cm. Na jej zakończeniu osadzone są koszyczki kwiatowe, z kwiatami języczkowymi barwy chabrowo niebieskiej. Do celów użytkowych w czerwcu zbiera się zakwitające koszyczki kwiatowe, z których wyskubuje się kwiaty języczkowe. Przetwory z chabra stosuje się w przewlekłych, mało nasilonych schorzeniach nerek,  zewnętrznie w stanach zapalnych oczu, zapaleniu spojówek, w nadwrażliwości na promienie słoneczne, w zmęczeniu oczu wywołanym pracą przy komputerze. Płatki chabra bławatka stosuje się jako element dekoracyjny do różnego rodzaju potraw.

Krwawnik pospolity to często spotykana bylina. Kwiaty zebrane w białe baldachy kwitną od czerwca do października. Surowcem są kwitnące górne części pędów, długości do 25 cm lub same kwiatostany. Przetwory z ziela krwawnika stosuje się w nieżytach i stanach zapalnych żołądka, stanach skurczowych układu trawiennego, przewlekłych zaburzeniach trawiennych (brak łaknienia, odbijanie, wzdęcia, nudności) oraz zaburzeniach miesiączkowania. Świeże, wiosenne liście można wykorzystywać do sałatek − mają działanie odżywcze i oczyszczające organizm, można z nich też zrobić sok.

Rumianek pospolity to dorastająca do 50 cm wysokości roślina, o stożkowatym, wewnątrz pustym, dnie kwiatowym, występuje powszechnie w całej Polsce. Do celów leczniczych zbiera się całe kwiatostany na początku kwitnienia. Napar stosuje się w nieżytach żołądka i jelit, w zapaleniu jelita grubego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w bolesnych skurczach jelit, w zapaleniu górnych dróg oddechowych (również inhalacje) oraz zewnętrznie - w chorobach skóry, oczu, do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalanych. Rumianek pospolity występuje w mieszankach ziół uspakajających.

O znaczku:
Autorka projektów znaczków: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 4
wartości: po 2,60 zł każdy
nakłady: po 120 000 szt. każdego
technika druku: offset + raster stochastyczny
format znaczków: 40,5 x 40,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 4 znaczki
data obiegu: 31 sierpnia 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

5 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i R...

17. lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...

Trwająca od przeszło tygodnia deszczowa pogoda utrudnia na Podkarpaciu zbiory mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę