aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podatek hipotetyczny 2023 – kto otrzyma zwrot?

10 kwietnia 2023
Podatek hipotetyczny 2023 –  kto otrzyma zwrot?

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili.Podatek hipotetyczny może być uznany za „antypodatek", który może spowodować przelew na konto ze strony organu podatkowego. Kto może na tym zyskać?

Zwrot podatku na podstawie konstrukcji podatku hipotetycznego mogą otrzymać podatnicy, którzy mogliby zyskać korzyści na podstawie ulgi dla klasy średniej w 2022 r.

Ulga dla klasy średniej obejmowała przychody z umowy o pracę oraz z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych w przedziale od 68.412 zł do 133.692 zł brutto rocznie.

Niektórzy potencjalni beneficjenci ulgi dla klasy średniej mogliby ją połączyć z innymi konstrukcjami pozwalającymi uzyskać oszczędności podatkowe, co mogłoby być korzystniejsze niż obniżenie podstawowej stawki PIT z 17% do 12%. W takich przypadkach urząd skarbowy dokona zwrotu podatku na podstawie konstrukcji podatku hipotetycznego.

Urząd skarbowy sam obliczy podatek hipotetyczny i dokona zwrotu

Otrzymanie zwrotu na podstawie konstrukcji podatku hipotetycznego nie wymaga składania wniosków ani samodzielnych obliczeń. Urząd skarbowy z urzędu oceni deklarację PIT w kierunku wystąpienia podatku hipotetycznego. Następnie w terminie 21 dni od złożenia PIT-u zostanie wysłana informacja o wysokości kwoty zwrotu.

Zwrot podatku PIT w 2023 r. szacowany na 17 mld zł

Minister finansów szacuje, że zwroty podatku PIT w 2023 r. osiągną ponad 17 mld zł, mają dotyczyć ok. 15 mln podatników. Niektórzy otrzymają zwrot podatku hipotetycznego niespodziewanie i bez konieczności składania wniosków.

***

oprac. redakcja ppr.pl na podst. źródło: infor.pl 


POWIĄZANE

Alvise Pérez, lider nowej hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Se Acabó la Fi...

Presja inflacyjna w globalnej gospodarce spada. To otwiera drogę do spekulacji o...

Ze względu na brak realizacji zakładanych celów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę