aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Podkarpackie/ 9 mln zł na pomoc dla młodych bezrobotnych

28 marca 2018
Podkarpackie/ 9 mln zł na pomoc dla młodych bezrobotnych

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczył 9 mln zł na pomoc dla młodych mieszkańców Podkarpacia, którzy są w trudnej sytuacji na rynku pracy. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Jak poinformował PAP w środę dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, bezrobocie osób młodych to jeden z większych problemów podkarpackiego rynku pracy.

„Według naszych danych za luty 2018 roku młodzi do 30. roku życia stanowią ponad 29 proc. ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w regionie. Dokładnie rok temu ta grupa osób stanowiła ponad 31 proc. ogółu, a dwa lata temu – aż 34 proc.” – dodał.

Czop zaznaczył, że sytuacja na rynku pracy w tej kwestii się poprawia, a ogłoszony konkurs ma pomóc zmniejszyć bezrobocie w tej grupie osób.

Tym razem po raz pierwszy poza osobami bezrobotnymi udział w projektach będą mogły wziąć udział m.in. osoby pracujące, które są zatrudnione na umowach krótkoterminowych, cywilnoprawnych lub osiągają najniższe dochody.

Zdaniem Czopa rozszerzenie grupy docelowej powinno dobrze wpłynąć na sytuację zawodową wielu mieszkańców regionu.

„Ambitny i rozwojowy staż czy założenie własnej działalności gospodarczej często są znacznie lepszymi rozwiązaniami dla młodych osób niż wieloletnie zatrudnienie na stanowiskach o najniższych zarobkach. Jeśli projektodawcy przedstawią dobre i pomysłowe wnioski, rozważymy zwiększenie kwoty przewidzianej na dofinansowanie projektów” – zapowiedział dyrektor rzeszowskiego WUP.

W ramach ogłoszonego konkursu pomoc trafi głównie do osób młodych poniżej 30. roku życia, które nie pracują, nie uczą się i nie szkolą. Wsparcie będą mogli otrzymać również osoby pracujące zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz w ramach umów cywilnoprawnych, a także osoby pracujące, które osiągają najniższe dochody (tzw. ubodzy pracujący). Projekty mogą być również adresowane do osób odchodzących z rolnictwa i ich rodzin, a także imigrantów lub reemigrantów.

Pieniądze będą mogły zostać przeznaczone m.in. na staże i praktyki, doposażenie miejsc pracy. Pieniądze będzie można otrzymać na dotację na założenie firmy. W konkursie przewidziano również formy wsparcia niwelujące bariery, z jakimi spotykają się młode osoby niepełnosprawne w uzyskiwaniu zatrudnienia.

Wnioski o dofinansowanie projektów będzie można składać od 30 kwietnia do 15 maja bieżącego roku.

Konkurs finansowany jest z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Instytucją zarządzającą programem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej na poziomie regionalnym. Środki przeznaczone dla Podkarpacia na realizację projektów z PO WER do 2020 roku to 157 mln euro, na wsparcie może liczyć ponad 60 tys. młodych mieszkańców województwa.

 

Wojciech Huk, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę