Podkarpackie/ Płatne staże i szkolenia dla osób niepełnosprawnych

15 września 2017
Podkarpackie/ Płatne staże i szkolenia dla osób niepełnosprawnych

80 osób niepełnosprawnych z Podkarpacia ma szansę na półroczne płatne staże oraz szkolenia zawodowe. Do końca września Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR) prowadzi nabór w pierwszej turze projektu „Szansa na sukces”.

Jak poinformował PAP animator projektu Mateusz Klimczak, projekt RARR-u jest dużo korzystniejszy od innych funkcjonujących na rynku staży dla niepełnosprawnych.

„Naszym atutem jest to, że oferujemy szkolenia zawodowe związane z konkretną ofertą stażową. Uczestnicy projektu po ukończeniu szkolenia uzyskują konkretne kwalifikacje zawodowe, np. prawo jazdy zawodowe. Finansujemy również egzaminy państwowe. Osoby, które ukończą szkolenie, od razu kierowane będą na staż” – dodał.

W projekcie udział weźmie 80 osób, w tym 48 kobiet i 32 mężczyzn. W pierwszej turze zostanie przyjętych 40 osób, nabór trwa do końca września. Kolejna tura naboru zaplanowana jest na kwiecień 2018 roku.

Szkolenia będą związane z konkretną ofertą stażową, ale będą też dostosowane do potrzeb uczestników. Potrzeby te określi indywidualny plan działania. Uczestnicy będą mogli również sami wskazywać firmy, w których chcieliby odbywać staże.

W projekcie udział wziąć mogą osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, mieszkające na Podkarpaciu; nie jest natomiast wymagana rejestracja takiej osoby w urzędzie pracy.

Uczestnicy miesięcznie będą otrzymywać stypendium stażowe w wysokości 1850 zł brutto. Mogą liczyć także na zwrot kosztów dojazdów na szkolenie czy kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną.

Jak zaznaczyła koordynatorka projektu Agnieszka Florek, pracodawcy, którzy przyjmą osoby na staż, zyskają pracowników już w pełni przeszkolonych. „Podczas półrocznego stażu, który można traktować jako próbny okres zatrudnienia, przedsiębiorcy mogą obserwować, czy stażyści sprawdzają się na danym stanowisku, a gdy postanowią ich zatrudnić, skorzystają z przysługujących im z tego tytułu ulg” – dodała.

Florek zaznaczyła, że pracodawcy przed rozpoczęciem staży będą przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne, aby mieć pewność, że przyjmują na staż osobę, której potrzebują.

Projekt „Szansa na Sukces” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

 

(PAP)


POWIĄZANE

5 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i R...

17. lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...

Trwająca od przeszło tygodnia deszczowa pogoda utrudnia na Podkarpaciu zbiory mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę