aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podkarpackie/ W Jaśle międzynarodowe spotkanie winiarzy

24 sierpnia 2017
Podkarpackie/ W Jaśle międzynarodowe spotkanie winiarzy

Przeszło 30 właścicieli winnic z Polski i zagranicy w najbliższy weekend weźmie udział w 12. edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle (Podkarpackie). W trakcie imprezy zostanie też rozstrzygnięty konkurs na najlepsze polskie wino.

"Przez dwa dni na jasielskim rynku zaprezentowane będą wina z Polski oraz m.in. Bułgarii, Chorwacji, Libanu, Serbii, Węgier, Rumunii i Włoch. Zwiedzający, oprócz degustacji będą mogli poznać także dzieje regionów, z których pochodzą poszczególne produkty" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.

Dla zainteresowanych uprawą winorośli oraz turystów będą prezentowane akcesoria i sprzęt służący winiarzom w codziennej pracy. "Zaplanowano również warsztaty winiarskie, koncerty zespołów muzycznych. Zaś Międzynarodowe Dni Wina tradycyjnie rozpocznie korowód uczestników; w sobotę przejdzie on ulicami miasta" - zaznaczyła Koba.

Podczas imprezy ogłoszone zostaną wyniki IV Konkursu Win Polskich. "W tym roku o tytuł najlepszego polskiego wina rywalizuje aż 207 win" - dodała rzeczniczka.

W trakcie tegorocznych Dni Wina w miejscowym muzeum można będzie obejrzeć wystawę fotograficzną "Winnice w krajobrazie Podkarpacia". "Nasze miasto odegrało ważną role w najnowszych dziejach polskiego winiarstwa. Właśnie w Jaśle w latach 80. ub. wieku powstała pierwsza profesjonalna winnica w powojennej Polsce" – przypomniała Koba.

Natomiast od poniedziałku do środy już po zakończeniu imprezy turyści będą mogli zwiedzać pobliskie winnice. Międzynarodowe spotkanie winiarzy zorganizowali samorząd Jasła i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura".

Na Podkarpaciu jest blisko 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-30 arów.

W regionie przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O jej rozpowszechnieniu w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne: Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła i Krosna.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę