CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Podkarpackie: wykryto drugie ognisko ptasiej grypy w regionie

2 stycznia 2017
Podkarpackie: wykryto drugie ognisko ptasiej grypy w regionie
PAP / Dariusz Delmanowicz

W gospodarstwie w Krośnie (Podkarpackie) wykryto ognisko ptasiej grypy (wirus H5N8). Ognisko dotyczy 56 sztuk drobiu i ptaków utrzymywanych hobbystycznie - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Dodała, że to już drugie ognisko tej choroby w województwie.

Waksmundzka-Szarek podkreśliła, że powiatowy lekarz weterynarii w Krośnie wydał już rozporządzenie, które określa m.in. oznakowanie oraz nakazy i zakazy obowiązujące na obszarze, gdzie wykryto zagrożenie.

Pierwsze w regionie ognisko ptasiej grypy wykryto w połowie grudnia w gospodarstwie przyzagrodowym w Wapowcach w pow. przemyskim. Były w nim hodowane 72 sztuki drobiu różnego gatunku, m.in. kur, kur ozdobnych, kaczek i perliczek.

Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla ludzi.

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii zamieszczonego na jego stronie internetowej, obecnie w kraju występują 22 ogniska tej choroby.

Ptasia grypa wystąpiła w Polsce do tej pory dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj.

Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus wykryto jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

(PAP)


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę