Podkarpackie/ Wystawa ubiorów noszonych na wsi na przełomie XIX i XX wieku

21 maja 2018
Podkarpackie/ Wystawa ubiorów noszonych na wsi na przełomie XIX i XX wieku

Ubiory codzienne, świąteczne i stroje obrzędowe, jakie noszono na wsi pod koniec XIX i na początku XX w. przez Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan można od piątku zobaczyć na wystawie „Na co dzień i od święta” w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.

Jak zauważyła w rozmowie z PAP szefowa muzeum Elżbieta Dudek-Młynarska na ekspozycji widoczne jest bogactwo strojów ludowych i kunszt ludowych wytwórców, „które mogą stać się inspiracją w przenoszeniu wzorów i motywów do współczesnego rzemiosła artystycznego” – oceniła.

Zwiedzający mogą zobaczyć kompletne ubiory codzienne, świąteczne, a także obrzędowe stroje ludowe rzeszowskie, przeworskie, łańcuckie, lasowiackie i Pogórzan. Pokazano też wybrane elementy zdobnicze strojów, w ich określonych kontekstach i funkcjach.

Wśród akcesoriów, które mogą zadziwić zwiedzających, znalazła się tzw. obręcz, która w XIX i na początku XX wieku w okolicach Łańcuta i Przeworska była ważnym atrybutem obrzędowego stroju ślubnego panny młodej. Jest to pas wykonany z metalowych, dość grubych płytek, połączonych klamrą ozdobioną stożkiem. Pas nakładano na gorset.

„Wykonawcami tego typu pasów byli rzemieślnicy krakowscy. W powszechnym przekonaniu obręcz była rękojmią udanego małżeństwa i licznego potomstwa” – wyjawiła etnografka.

Oprócz elementów odzieży, wystawa prezentuje też eksponaty etnograficzne, które przybliżają temat pozyskiwania surowca, techniki zdobienia elementów stroju, a także przedmioty związane z dbałością o wygląd.

Uzupełnieniem wystawy są zdjęcia archiwalne, pochodzące z muzealnego archiwum fotograficznego. Część z nich została wykonana w słynnym rzeszowskim zakładzie fotograficznym Edwarda Janusza, działającym w latach 1886-1951.

Wszystkie prezentowane na wystawie eksponaty i zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Ekspozycji towarzyszy katalog „Na co dzień i od święta”.

Dudek-Młynarska zapraszając do odwiedzenia ekspozycji poinformowała, że została ona przygotowana w 35. rocznicę śmierci patrona muzeum – Franciszka Kotuli. Podkreśliła, że znajdująca się w zbiorach muzealnych bogata kolekcja strojów ludowych została zapoczątkowana właśnie przez Kotulę.

Przypomniała też, że założyciel placówki jest również autorem dwóch części Atlasu Polskich Strojów Ludowych (Strój Rzeszowski z 1951 r. i Strój Łańcucki z 1953 r.), jednych z pierwszych powojennych opracowań dotyczących stroju ludowego oraz publikacji „Poszukiwanie metryk dla stroju ludowego” (1954 r.).

„W sumie Franciszek Kotula napisał 17 artykułów i publikacji dotyczących stroju ludowego. Zwracał on też szczególną uwagę na elementy odzieży w badaniach terenowych. Dzięki niemu muzealne archiwum jest bogate w notatki opisujące stroje noszone przez mieszkańców okolic Rzeszowa oraz przedstawiające je fotografie i rysunki ukazujące przede wszystkim detale zdobień” – mówiła szefowa Muzeum Etnograficznego.

Wystawa „Na co dzień i od święta” jest stałą ekspozycją. Została zrealizowana w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i marszałka województwa podkarpackiego. Projekt został zrealizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym.

 

Agnieszka Pipała (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

20 września o godz. 12.00 w Hali Seminaryjnej Targów Agro Show w Bednarach koło ...

Owoce jagodowe są najpopularniejszą grupą krajowych owoców używanych przez piwow...

17 września 2019 r. miało miejsce podsumowanie efektów prac Porozumienia Rolnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę