aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Podlaskie/ 163 miejsca pracy stworzą firmy w gminach z Naturą 2000

3 kwietnia 2018
Podlaskie/ 163 miejsca pracy stworzą firmy w gminach z Naturą 2000

163 nowe miejsca pracy stworzą przedsiębiorcy w podlaskich gminach, gdzie są obszary chronione siecią Natura 2000. Urząd marszałkowski w Białymstoku podpisał z blisko 30 firmami umowy na dotacje, na ten cel.

Umowy podpisywano sukcesywnie od środy do piątku. Wartość podpisanych umów to 28,7 mln zł, z czego z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 pochodzi 11,5 mln zł - poinformował PAP urząd marszałkowski.

Łącznie w przeprowadzonym wcześniej konkursie na dotacje, które mają pomagać tworzyć miejsca pracy w gminach, gdzie jest dużo obszarów chronionych, dostało 40 projektów; gdy wszystkie będą zrealizowane powstanie 213 nowych miejsc pracy - przypomina wicemarszałek województwa Maciej Żywno.

Dotacje dostały firmy z różnych branż, np. turystycznej, szkutniczej, metalowej czy drzewnej. Urząd marszałkowski poinformował, że np. firma Pegazus Boats ze Sztabina, dzięki 260 tys. zł dotacji, chce produkować nowy, autorski model łodzi motorowej. Inwestycje i zatrudnienie zapowiada też np. firma Holmed Uzdrowisko z Supraśla, która będzie tworzyć pracownię leczenia bólu kręgosłupa. Dostanie na ten cel 490 tys. zł dotacji (wartość inwestycji 790 tys. zł).

"Podlaskie obszary Natura 2000 powinny być przyjazne dla biznesu" - podkreśla Żywno i dodaje że wspieranie firm z takich miejsc pokazuje, że w regionie "potrafimy zachować równowagę pomiędzy ochroną dziedzictwa przyrodniczego, a wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości".

W konkursie mogły startować firmy z gmin, gdzie Natura 2000 stanowi 18,3 proc. powierzchni. Urząd Marszałkowski podawał wcześniej, że takich gmin w regionie jest 50, a Naturą 2000 jest objęta jedna trzecia powierzchni województwa.

W urzędzie marszałkowskim trwa nowy konkurs na takie same dotacje. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy z gmin z Naturą 2000 mogą składać swoje wnioski do 25 kwietnia. Do podziału jest kwota 34 mln zł. Konkurs ma być rozstrzygnięty w październiku.

"Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie na projekty dotyczące działalności inwestycyjnej, w tym m.in. na: założenie nowego zakładu czy zwiększenie zdolności produkcyjnej już istniejącego, zróżnicowanie produkcji poprzez wprowadzenie nowych produktów lub zmianę dotychczasowego procesu produkcyjnego" - można przeczytać na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego województwa.

 

Izabela Próchnicka, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę