Podlaskie/ 1,7 mln zł na remonty dróg dojazdowych do pól

14 września 2017
Podlaskie/ 1,7 mln zł na remonty dróg dojazdowych do pól

1,7 mln zł z budżetu województwa trafi do 27 podlaskich samorządów na remonty 35 km dróg dojazdowych do pól. Gminy dokładają drugie tyle. W środę w urzędzie marszałkowskim podpisano umowy w tej sprawie.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że kwota dotacji nie jest być może duża, ale wesprze modernizacje dróg ważnych z punktu widzenia rolnictwa w regionie. Dojazdy do pól są istotne, zwłaszcza gdy rolnicy używają dużych i ciężkich maszyn i muszą nimi dojechać na pole. "Bardzo potrzebne są te inwestycje" - mówił Leszczyński.

Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych za wyłączenie danego gruntu z produkcji rolnej lub leśnej - wyjaśnił członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski. Dodał, że z roku na rok te środki są większe, a obszary wiejskie rozwijają się. Podkreślał, że samorządowcy i rolnicy "upominają się o te drogi", bo jednym i drugim często dostarczają one sporych problemów komunikacyjnych.

Gmina Narewka przebuduje niecały kilometr drogi rolniczej Siemianówka-Pasieki - poinformował wójt tej gminy Mikołaj Pawilcz. Powstanie droga żwirowa z rowami po obu jej stronach i zjazdami na działki rolne. "Myślę, że na wiele lat, przy właściwym konserwowaniu, to rozwiąże problemy i droga będzie nam służyć" - dodał Pawilcz. W gminie Narewka jest ok. 300 km dróg rolniczych i wiele z nich wymaga poprawy. Potrzeb w tym zakresie jest sporo, część z nich gmina rozwiązuje sama, ale - bez wsparcia z zewnątrz - jest to trudne.

Ok. 95 tys. zł dostała gmina Sokółka. Burmistrz Ewa Kulikowska powiedziała PAP, że licząca ok. 1 km droga do Dworzyska, która będzie poprawiana, jest niewielka, ale ważna. Trzeba wymienić grunt na drodze.

"Jeżeli chodzi o drogi dojazdowe do pól, to tych pieniędzy nigdy nie jest za dużo. Te drogi są robione w ostatniej kolejności, a tak naprawdę mamy olbrzymie potrzeby, bo te drogi poprawiają bezpieczeństwo ludzi i maszyn rolniczych. Całe województwo ma wiele takich dróg" - mówi Kulikowska.

 

Izabela Próchnicka, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Dwa kolejne żubry z Puszczy Boreckiej przewieziono do zagrody adaptacyjnej w Pus...

Przypominamy, że każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na o...

Dla amerykańskiego giganta maszynowego John Deere, rok 2018 jest szczególny. Otó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę