Podlaskie/ 454 osoby dostaną dotacje na założenie własnej firmy

6 kwietnia 2018
Podlaskie/ 454 osoby dostaną dotacje na założenie własnej firmy

454 osoby bezrobotne w Podlaskiem dostaną dotacje na założenie własnej firmy. Urząd marszałkowski w Białymstoku wybrał 12 pośredników - instytucji, które będą udzielać tych dotacji. Jedna osoba może liczyć na maksymalnie ok. 24 tys. zł.

Ogółem na wszystkie te projekty są prawie 23 mln zł. To pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W ramach projektów, bezrobotni będą się uczyć jak prowadzić własną firmę, dotacje dostanie 454 z nich, wyłonionych spośród planowanych 586 uczestników projektów - poinformowała w czwartek PAP dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Romańczuk.

To druga i ostatnia możliwość zdobycia dotacji na własną firmę z obecnego podlaskiego RPO. Pojedyncze projekty ruszyły w styczniu - po jednym w każdym z subregionów - pozostałe dopiero będą realizowane - dodała Romańczuk.

Szkolenia i dotacje są dla bezrobotnych, osób nieaktywnych zawodowo powyżej 30. roku życia. Preferowane są osoby po 50. roku życia, niepełnosprawni, kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach.

"Wsparcie na zakładanie własnej działalności nadal jest bardzo popularne. Pomimo że Powiatowe Urzędy Pracy także posiadają ofertę w tym zakresie, mieszkańcy województwa podlaskiego często pytają, kiedy rozpocznie się rekrutacja w projektach" - poinformowała Elżbieta Romańczuk.

Zaznaczyła, że w rozstrzygniętych dotychczas dwóch konkursach na dotacje wyczerpano alokację środków. Przypomniała, że to łącznie 10 mln euro, z czego 2 mln są przeznaczone na pożyczki. "A zatem trudno mówić o nasyceniu rynku dotacjami. Projekty perspektywy 2014 – 2020 jeszcze się nie zakończyły, więc nie możemy na razie ocenić skuteczności wsparcia" - zaznaczyła Romańczuk.

Bezrobotni zainteresowani rozpoczęciem działalności gospodarczej mogą w ramach projektów dostać najpierw indywidualne doradztwo, zweryfikować swoje predyspozycje do prowadzenia biznesu, przechodzą niezbędne szkolenia.

Maksymalna dotacja może wynieść 24,3 tys. zł. Bezrobotni mogą też liczyć na wsparcie pomostowe przez rok, w tym np. przez pół roku na pokrycie opłat publiczno-prawnych. Projekty będą realizowane do 2020 r.

 

Izabela Próchnicka, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Od stycznia do kwietnia 2020 roku wolumen unijnego eksportu jaj i przetworów był...

Tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz droższe i w najbliższych dniach ta z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę