informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Advertisement

Podlaskie/ Branża rolno-spożywcza na II Forum Biznesowym Pogranicza

10 listopada 2017
Podlaskie/ Branża rolno-spożywcza na II Forum Biznesowym Pogranicza

Około 50 wystawców z branży rolno-spożywczej, w tym producenci żywności ekologicznej z Polski, Litwy, Białorusi, Obwodu Kaliningradzkiego i Skandynawii uczestniczy w dwudniowym II Forum Biznesowym Pogranicza w Suwałkach (Podlaskie).

Forum rozpoczęło się w czwartek i potrwa dwa dni. W części konferencyjnej imprezy bierze udział ok. 300 przedstawicieli firm branży spożywczej z Polski i zagranicy.

II Forum Biznesowe Pogranicza zostało zorganizowane w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz otwierając konferencję, powiedział, że branża rolno-spożywcza jest siłą napędową nie tylko Suwałk, ale całej bałtyckiej części Europy, w której się znajdujemy.

„Forum jest miejscem wymiany doświadczeń. Naturalną branżą dla naszego regionu jest branża rolno-spożywcza. W Suwałkach mamy wiele firm działających w tej gałęzi gospodarki, które zatrudniają około dwa tysiące osób" - powiedział Renkiewicz. Dodał, że jest też wiele mikrofirm, które produkują świetne wyroby i konkurują na rynku.

„Chcemy łączyć ze sobą biznesy z tej części Europy, a forum ma być taką platformą, która to ułatwi" - powiedział prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach Dariusz Bogdan.

Suwalszczyzna, która znana jest głównie z turystyki, ma także charakter rolniczy. Użytki rolne stanowią ok. 70 proc. powierzchni regionu. Na obszarze tym działa ponad 10 tys. gospodarstw rolnych. Dominują indywidualne gospodarstwa rolne o średniej pow. 15,2 ha, czyli prawie dwukrotnie większe od średniej krajowej.

W tej części Polski rozwija się głównie przemysł mięsny i mleczarski o wysokiej jakości wytwarzanych produktów. Czyste środowisko naturalne sprzyja wytwarzania czystej ekologicznie żywności. Od ok. 10 lat Suwałki stały się rynkiem zbytu artykułów spożywczych dla klientów i firm zza wschodniej granicy, głównie dla Litwinów.

"Suwałki same w sobie tworzą centrum. Są głównym miejscem na mapie tej dynamicznie rozwijającej się części kraju. Cieszę się, że to miasto swój rozwój widzi właśnie w branży rolno-spożywczej" - powiedział podczas forum wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wśród firm, które zdecydowały się pokazać swoje ekologiczne wyroby podczas suwalskiego forum są małe firmy produkujące sery, soki z tłoczni, pieczywo czy wędliny. Według organizatorów forum w aglomeracjach tworzy się nowy rynek na produkty lokalne, tradycyjne i ekologiczne. To powoduje, że w ostatnich latach coraz bardziej dostrzegalny jest rozwój branży przetwórczej o małej skali, dając możliwość zarobkowania małym producentom.

Celem Forum Biznesu Pogranicza jest promocja potencjału gospodarczego Suwałk i Polski Północno-Wschodniej. Organizatorzy forum chcą w ten sposób przyczynić się do większej rozpoznawalności tego regionu.

 

Jacek Buraczewski (PAP)


POWIĄZANE

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puław...

Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udział...

Wraz ze wzrostem produkcji Cynkomet z Czarnej Białostockiej sukcesywnie rozwija ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę