Targi_china_210519-750

Podlaskie/ Branża rolno-spożywcza na II Forum Biznesowym Pogranicza

10 listopada 2017
Podlaskie/ Branża rolno-spożywcza na II Forum Biznesowym Pogranicza

Około 50 wystawców z branży rolno-spożywczej, w tym producenci żywności ekologicznej z Polski, Litwy, Białorusi, Obwodu Kaliningradzkiego i Skandynawii uczestniczy w dwudniowym II Forum Biznesowym Pogranicza w Suwałkach (Podlaskie).

Forum rozpoczęło się w czwartek i potrwa dwa dni. W części konferencyjnej imprezy bierze udział ok. 300 przedstawicieli firm branży spożywczej z Polski i zagranicy.

II Forum Biznesowe Pogranicza zostało zorganizowane w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz otwierając konferencję, powiedział, że branża rolno-spożywcza jest siłą napędową nie tylko Suwałk, ale całej bałtyckiej części Europy, w której się znajdujemy.

„Forum jest miejscem wymiany doświadczeń. Naturalną branżą dla naszego regionu jest branża rolno-spożywcza. W Suwałkach mamy wiele firm działających w tej gałęzi gospodarki, które zatrudniają około dwa tysiące osób" - powiedział Renkiewicz. Dodał, że jest też wiele mikrofirm, które produkują świetne wyroby i konkurują na rynku.

„Chcemy łączyć ze sobą biznesy z tej części Europy, a forum ma być taką platformą, która to ułatwi" - powiedział prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach Dariusz Bogdan.

Suwalszczyzna, która znana jest głównie z turystyki, ma także charakter rolniczy. Użytki rolne stanowią ok. 70 proc. powierzchni regionu. Na obszarze tym działa ponad 10 tys. gospodarstw rolnych. Dominują indywidualne gospodarstwa rolne o średniej pow. 15,2 ha, czyli prawie dwukrotnie większe od średniej krajowej.

W tej części Polski rozwija się głównie przemysł mięsny i mleczarski o wysokiej jakości wytwarzanych produktów. Czyste środowisko naturalne sprzyja wytwarzania czystej ekologicznie żywności. Od ok. 10 lat Suwałki stały się rynkiem zbytu artykułów spożywczych dla klientów i firm zza wschodniej granicy, głównie dla Litwinów.

"Suwałki same w sobie tworzą centrum. Są głównym miejscem na mapie tej dynamicznie rozwijającej się części kraju. Cieszę się, że to miasto swój rozwój widzi właśnie w branży rolno-spożywczej" - powiedział podczas forum wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wśród firm, które zdecydowały się pokazać swoje ekologiczne wyroby podczas suwalskiego forum są małe firmy produkujące sery, soki z tłoczni, pieczywo czy wędliny. Według organizatorów forum w aglomeracjach tworzy się nowy rynek na produkty lokalne, tradycyjne i ekologiczne. To powoduje, że w ostatnich latach coraz bardziej dostrzegalny jest rozwój branży przetwórczej o małej skali, dając możliwość zarobkowania małym producentom.

Celem Forum Biznesu Pogranicza jest promocja potencjału gospodarczego Suwałk i Polski Północno-Wschodniej. Organizatorzy forum chcą w ten sposób przyczynić się do większej rozpoznawalności tego regionu.

 

Jacek Buraczewski (PAP)


POWIĄZANE

700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracown...

Minister do spraw Handlu, Przemysłu i Rozwoju Gospodarczego Republiki Południowe...

Spółka zależna Lactalis do Brasil ogłosiła zakończenie procesu przejmowania spół...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę