dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Podlaskie/ Kolejny żubr trafił do Puszczy Augustowskiej

1 marca 2018
Podlaskie/ Kolejny żubr trafił do Puszczy Augustowskiej

10-letnia samica żubra, która ma być przewodnikiem stada, trafiła w środę do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej (Podlaskie), gdzie jest tworzone nowe stado tych zwierząt. Wcześniej w lutym trafiło tam sześć osobników tego gatunku.

Jak poinformował PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak, w środę do Puszczy Augustowskiej została przywieziona samica z nadajnikiem GPS, która będzie przewodnikiem stada. Za pomocą nadajnika ma być obserwowane całe stado, liczące obecnie 7 żubrów.

W lutym przyjechały do puszczy dwa samce i cztery samice w wieku od 2 do 4 lat. Wszystkie pochodzą z Puszczy Boreckiej z Nadleśnictwa Borki. Kompletowanie stada zostało zakończone.

W samym sercu Puszczy Augustowskiej przygotowano dla nich zagrodę adaptacyjną, która ma ok. 2 ha powierzchni. Mają tam pokarm i wodę.

Jak poinformował PAP Szostak, na początku kwietnia zwierzęta zostaną wypuszczone z zagrody na wolność. Nadleśnictwo Augustów przygotowało dla nich 9 ha pól żerowych. Przez najbliższe 3 lata zostanie przygotowanych kolejnych 30 ha. To teren, gdzie zwierzęta będą miały przygotowane pożywienie: świeżą trawę, siano i wodopoje.

Jak podał Szostak, przez ostatnie lata były prowadzone badania dotyczące tego, czy Puszcza Augustowska to dobre miejsce dla żubrów. „Kilka lat temu sprowadziły się do nas dwa starsze dzikie żubry, które się zaaklimatyzowały. To oznacza, że miejsce jest dobre” - powiedział PAP nadleśniczy.

Szostak liczy na to, że po jakimś czasie wszystkie żubry stworzą jedno stado, albo będą łączyły się w pewnych okresach. „Na tym terenie może bytować stado od trzydziestu do maksimum pięćdziesięciu żubrów. To będzie proces kilkunastoletni” - dodał Szostak.

Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe". Koszt programu to 40 mln zł. Pieniądze pochodzą z Funduszu Leśnego.

Leśnicy tłumaczą, że tworzenie "niewielkich populacji" żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt, ale także ma służyć zwiększaniu zasięgu występowania żubrów w Polsce.

 

Jacek Buraczewski (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra R...

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach mgła ogranicza widoczność do 50 metró...

Aż 80 proc. terenów australijskiego stanu Queensland jest używana do celów rolni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę