Podlaskie/ Masło z Hajnówki i piwo dubeltowe na liście produktów tradycyjnych

9 listopada 2018
Podlaskie/ Masło z Hajnówki i piwo dubeltowe na liście produktów tradycyjnych

Masło z Hajnówki i piwo dubeltowe - to dwa nowe produkty z województwa podlaskiego, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O wpisanie masła wnioskowała spółdzielnia mleczarska z Hajnówki, a piwa - osoba fizyczna z Białegostoku, spadkobierca tradycji tego piwa w swojej rodzinie - poinformował w czwartek PAP Marcin Muszyc z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Wpisów na listę dokonano w październiku.

Masło jest wytwarzane w Hajnówce, a wnioskodawca wpisania piwa na listę produktów tradycyjnych rozważa jego produkcję, być może zarejestrowanie produktu posłuży także do konsolidacji regionalnych producentów piwa rzemieślniczego - wyjaśnił Muszyc. Dodał, że w rejestracji piwa dubeltowego chodziło o zachowanie, zebranie tradycji jego produkcji.

W opisie masła z Hajnówki zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa można przeczytać, że produkt ten pochodzi z terenów, gdzie jest mało przemysłu, a łąki charakteryzują się dużą różnorodnością traw i ziół.

"Niegdyś każda gospodyni we własnej zagrodzie wyrabiała masło, w tak zwanych masłobojkach lub masłobijkach. Mleko trzymało się w glinianych garnkach, a później w konewkach z kranikiem i szybką, która ułatwiała oddzielenie mleka od śmietany, z której powszechnie wyrabiano masło. Masło z Hajnówki – czy to do dziś wytwarzane przez niektórych mieszkańców, czy też wyprodukowane z użyciem urządzeń w zakładzie – zachowuje podobny smak i właściwości" - czytamy w opisie produktu.

Wytwórcy hajnowskiego masła podkreślają, że produkt ten "zawdzięcza swoją wyjątkowość niezmienionej technologii produkcji". "Maselnice przemysłowe wykorzystywane są do dziś dla podtrzymania tradycji, a także w dalszym ciągu praktykowane są niektóre fazy produkcji masła, np. formowanie osełki i jej pakowanie w pergamin nadal odbywa się ręcznie" - podano.

W opisie piwa dubeltowego przypomniano tradycje piwowarskie browaru folwarku Knyszyn założonego w 1553 r., który wytwarzał piwo na dwór króla Zygmunta I i Augusta, historie piwowarskie opisywane także przez etnografa Zygmunta Glogera ( zm. w 1910 r.). Wspominana jest także tradycja browarów białostockich.

"Obecnie mianem +piwa podlaskiego dubeltowego+ określamy piwo bazujące wyłącznie na naturalnych surowcach i dodatkach. Jak niegdyś, w rzemieślniczym procesie produkcji, nie stosuje się mikrofiltracji, która wyjaławia napój z wartości odżywczych i negatywnie wpływa na smak" - czytamy w opisie produktu na stronie ministerstwa rolnictwa.

Na Liście Produktów Tradycyjnych jest 69 podlaskich produktów tradycyjnych, w całej Polsce ponad 1,8 tys. Lista ta powstała pod koniec 2004 r. w ramach ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych.

Jak przypomina na swojej stronie urząd marszałkowski w Białymstoku, listę prowadzi minister rolnictwa we współpracy z marszałkami województw. Trafiają tam produkty, których wyjątkowość wynika z tradycyjnych metod produkcji wykorzystywanych co najmniej od 25 lat, są elementem dziedzictwa kulturowego danej społeczności. Wpis na Listę Produktów Tradycyjnych nie oznacza ochrony danego produktu, a potwierdzenie, że dany produkt spełnia wymogi uznania za tradycyjny.

 

Izabela Próchnicka (PAP)


POWIĄZANE

Pod przewodnictwem podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego odbyło się w poniedz...

Temu tematowi poświęcony był wtorkowy tweetup z ministrem rolnictwa i rozwoju ws...

Podczas pierwszego spotkania, 29 listopada, ponad czterdziestu rolników, produce...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę