Podlaskie/ Ponad 2 tys. ton żywności trafi do potrzebujących

22 marca 2018
Podlaskie/ Ponad 2 tys. ton żywności trafi do potrzebujących

Do czerwca br. - w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) - na teren województwa podlaskiego trafi 2 256 ton żywności o łącznej wartości ok. 11 mln zł - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Według informacji przekazanych PAP przez KOWR w najbliższych tygodniach w ramach umów zawartych z wykonawcami PO PŻ w Podprogramie 2017, który jest realizowany od sierpnia 2017 do czerwca 2018 r., do Podlaskiego w najbliższych trzech miesiącach trafi ponad 2 tys. ton żywności.

W regionie dostawy żywności dostarczane są do regionalnych oddziałów, trzech ogólnopolskich organizacji partnerskich programu: Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Caritas Polska. KOWR poinformował, że w regionie pomocą żywnościową objętych jest ponad 44,5 tys. osób.

Pomoc realizuje m.in. Bank Żywności Suwałki - Białystok, który żywność przekazuje za pośrednictwem 56 lokalnych organizacji społecznych, działających na terenie 67 gmin województwa podlaskiego. Pomoc ze Stowarzyszenia dociera do 26 tys. osób.

Jak poinformował PAP prezes Banku Żywności Suwałki - Białystok Romuald Turczyński z pomocy w formie posiłku lub paczki żywnościowej korzystają osoby zakwalifikowane przez Ośrodki Pomocy Społecznej (OPS).

"Każda osoba otrzyma w trakcie trwania Podprogramu ponad 51 kg żywności o wartości ok. 250 zł" - poinformował prezes.

Turczyński powiedział, że dostawy żywności do magazynów w ramach PO PŻ Podprogramu 2017 odbywają się według harmonogramów ustalonych z dostawcami wyłonionymi w przetargach przez KOWR.

Turczyński poinformował, że do końca lutego 2018 r. przyjętych zostało już ponad 75 proc. żywności.

Turczyński podkreślił, że dostawy żywności z Podprogramu 2017 zawierają 21 produktów, w tym m.in.: groszek z marchewką, fasolę, koncentrat pomidorowy, buraczki, wiórki, powidła, makaron, ryż, kaszę, herbatniki, mleko, ser, gulasz, szynkę, pasztet, olej, cukier, miód. Prezes poinformował, że lutowa dostawa zawiera po raz pierwszy kabanosy wieprzowe.

Rzeczniczka Caritas Archidiecezji Białostockiej, Aleksandra Toczydłowska poinformowała PAP, że na terenie białostockiej Caritas z pomocy żywnościowej z Podprogramu 2017 korzysta aktualnie jedna parafia.

"Żywność przywożona jest tu raz w miesiącu, po 5 kg na osobę. W sumie na terenie białostockiej Caritas z programu korzystają 122 osoby skierowane przez opiekę społeczną" - powiedziała Toczydłowska.

Według danych KOWR, do 31.12.2017 r. w ramach Podprogramu 2017 na terenie województwa podlaskiego organizacje wydały ok. 807 ton artykułów spożywczych o wartości ok. 3,7 mln zł dla ok. 37 tys. potrzebujących.

Zgodnie z podziałem pomocy żywnościowej w ramach Podprogramu 2017, pomoc trafia do wszystkich województw. Żywność o wartości 43 mln będzie dostarczona do woj. mazowieckiego, a pomoc o wartości 31 mln trafi do woj. wielkopolskiego. Pozostałe regiony w kraju otrzymają odpowiednio dostawy żywności o wartości od 8 mln. do 26 mln. - podał KOWR.

Instytucją zarządzającą Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest resort rodziny, pracy i polityki społecznej. KOWR jest instytucją pośredniczącą, która rozpisuje przetargi na dostawę żywności, która później dystrybułowana jest przez organizacje pomocnicze - Federację Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Jak poinformował KOWR wraz z resortem pracy trwa ustalanie szczegółów programu Pomoc Żywnościowa na 2018 r. W drugim kwartale br. mają zostać ogłoszone przetargi dla przedsiębiorców, którzy dostarczać będą produkty w programie na 2018 rok, tak by pomoc ruszyła on od połowy roku.

KOWR przewiduje, że liczba osób otrzymujących pomoc żywnościową w Podprogramie 2018 będzie kształtować się na poziomie zbliżonym do liczby osób objętych pomocą w Podprogramie 2017 i wyniesie ok. 1,3 mln osób. W przeliczeniu na jednego potrzebującego to ok. 50 kg żywności rocznie. Aby skorzystać z programu, należy spełniać kryterium dochodowe - 1268 zł dla osoby samotnej, 1028 zł na osobę w rodzinie.

 

Małgorzata Półtorak (PAP)


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i GovTech Polska zorganizowali warsztat PROTO...

Świętowanie Dnia Babci i Dziadka jest ważne. 21 i 22 stycznia to czas, w którym ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę