aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podlaskie Święto Chleba z Dożynkami

16 sierpnia 2022
Podlaskie Święto Chleba z Dożynkami

Po raz dwudziesty, po dwuletniej przerwie wymuszonej pandemią, w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyło się Podlaskie Święto Chleba. Pierwszy raz impreza ta połączona została z dożynkami wojewódzkimi.

– Takie święta są symboliczne, bo chleb to symbol bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział uczestniczący w dzisiejszej uroczystości wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i dodał, iż to, że w Polsce chleba nie brakuje jest zasługą naszych rolników.

Polscy rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe
Wiceprezes Rady Ministrów podkreślił, że polscy rolnicy zabezpieczają żywność, nie tylko dla Polaków, ale również dla wszystkich obywateli z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Zaznaczył również, że o naszym bezpieczeństwie żywnościowym świadczy skala produkcji żywności i polskiego eksportu artykułów spożywczych.

W ubiegłym roku wartość tego eksportu wzrosła do nienotowanego dotąd poziomu 37,4 mld euro, a dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu do roku poprzedniego o 9,7%, do 12,7 mld euro.

– To jest wielkie dzieło i za to rolnikom należą się wielkie słowa uznania. Chylę czoło przed polskimi rolnikami, którzy zapewniają Polsce żywność – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa wskazał, że bardzo istotne jest abyśmy wszyscy współpracowali ze sobą w tych trudnych czasach, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe.

Wsparcie dla rolników
– Musimy dbać o to, aby czasem uzupełnić te luki, które wynikają z przerwania łańcucha dostaw, zakazu eksportu, niemożliwości eksportu ukraińskiego zboża czy choćby nawet spadku plonów – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk i zapewnił, że rząd wspiera i będzie wspierał rolników.

– Mimo różnych trudności ekonomicznych rząd, na miarę możliwości wspomaga rolników – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk i przypomniał, że na dopłaty do nawozów rząd przeznaczył 4 mld zł.

– Te środki już trafiają do rolników, a do końca sierpnia otrzymają je wszyscy, którzy o nie wystąpili. To ma przede wszystkim dawać pewność, że będziemy stosować nawozy. Trzeba dbać o ziemię, trzeba dbać o plony, aby nigdy tych plonów nie zabrakło – dodał wicepremier Kowalczyk.

Święto w Ciechanowcu
Podlaskie Święto Chleba to atrakcyjna impreza, na którą przyjeżdża ponad dwadzieścia tysięcy turystów. Jej celem jest przekazywanie tradycji żniwnych i obrzędów towarzyszących.

Podczas ciechanowskiego Święta Chleba wybierany jest najładniejszy wieniec dożynkowy województwa podlaskiego, kultywowany jest też obrzęd święcenia zwierząt, są pokazy żniwne i pokazy tradycyjnego sposobu wypieku chleba. oraz parada zabytkowych ciągników.

Uczestnicy święta mogą wziąć udział w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami czy wykonywać równianki.

Są tu też stoiska z wypiekami kilkudziesięciu piekarni z regionu, a także z regionalnym jadłem i rękodziełem. Udostępnione są też wybrane ekspozycje muzealne. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału w tej uroczystości całe rodziny.

 

źródło_minrol


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę