dnikukurydzy_210818

Podlaskie/ W 2017 z powodu ASF spadła liczba świń

31 stycznia 2018
Podlaskie/ W 2017 z powodu ASF spadła liczba świń

W 2017 roku w województwie podlaskim z powodu wirusa ASF o 5 tys. zmniejszyła się liczba stad świń. Hodowcy korzystają z finansowych rekompensat za likwidację hodowli. Pieniądze mogą przeznaczyć na inny rodzaj produkcji rolnej.

Według informacji podanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), zgodnie z ustawą z marca 2016 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy hodowca m.in. trzody ma obowiązek raz do roku sporządzić spis swoich zwierząt. Rejestr przeprowadzony był do 31 grudnia.

"Jest to spowodowane oczywiście sytuacją z występowaniem ASF na terenie naszego województwa. Ta liczba siedzib stad w 2016 r. była na poziomie prawie 12 tys., a więc porównując i analizując dane z tego roku widzimy, że ta liczba siedzib stad zmniejszyła się prawie o 5 tys." - poinformowała kierownik biura rejestracji zwierząt podlaskiego oddziału ARiMR Anna Godlewska.

Godlewska powiedziała, że w regionie stada świń liczą od 1 szt. do 10, 200 i 1200 sztuk. Największy spadek stad świń został odnotowany w powiecie sokólskim (Podlaskie), gdzie w 2016 było 1172 stad, a obecnie są 604 stada trzody.

Hodowca świń z Franckowej Budy (Podlaskie, pow. sokólski) oraz prezes Podlaskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Bożena Jelska-Jaroś w rozmowie z PAP przyznała, że nadal utrzymuje stado 1200 świń, mimo że jej gospodarstwo znajduje się w czerwonej strefie zagrożenia wirusem ASF.

"Brak zbytu, a nie bioasekuracja. Niestabilność, zamknięcie chińskich rynków zbytu, niepewność zapłaty w terminie, długie terminy płatności za zwierzęta" - wymieniła Jelska-Jaroś wśród powodów, dla których rolnicy zlikwidowali stada świń.

Jelska-Jaroś powiedziała, że rolnicy, którzy zdecydowali się zakończyć hodowlę świń, otrzymali za to finansowe rekompensaty, które przeznaczyli w większości na rozwinięcie hodowli bydła mięsnego, wykorzystując do tego już istniejące chlewnie. Nieliczni rolnicy na Podlasiu przestawili się na uprawę czarnej porzeczki.

Kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich podlaskiego oddziału ARiMR Piotr Masłowski przypomniał, że hodowcy trzody z tzw. stref zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF nadal mogą się ubiegać o pomoc finansową z działań na lata 2015-2018.

Są to m.in. nieoprocentowane pożyczki na spłatę zobowiązań, rekompensaty za zaprzestanie hodowli trzody. Rolnicy mogą otrzymać też 50 proc. zwrotu kosztów poniesionych na bioasekurację.

Według Masłowskiego najwięcej podlaskich rolników korzysta z programu rekompensat "za nieprzerwane nieutrzymywanie zwierząt objętych programem bioasekuracji". W 2015 rolnicy złożyli 239 takich wniosków, w roku 2016 – 38, a w 2017 takich wniosków było 797.

"Zamykają produkcję, tracą źródło dochodów, to dlatego jest to wsparcie udzielane, a to wynika z problemów z tą chorobą szerzącą się, m.in. w naszym województwie" - tłumaczył Masłowski i dodał, że ARiMR aktualnie czeka na szczegóły najnowszego programu pomocy krajowej dla hodowców trzody.

ASF jest zaraźliwą i śmiertelną chorobą dla świń domowych i dzików, nie jest natomiast groźny dla ludzi. Choroba przynosi poważne skutki ekonomiczne dla producentów trzody.

Dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 1118 przypadków ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Obecnie chowem świń w Polsce zajmuje się ok. 230 tys. rolników. 65 proc. pogłowia trzody znajduje się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i łódzkim.

 

Małgorzata Półtorak, Sonia Sobczyk (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę