Advertisement

Podlaskie: w lasach nie znaleziono żadnego padłego dzika

14 listopada 2016
Podlaskie: w lasach nie znaleziono żadnego padłego dzika
PAP / Tomasz Waszczuk

Ani jednego padłego dzika nie udało się znaleźć wojsku, leśnikom, myśliwym i służbom weterynaryjnym podczas tygodniowej akcji w lasach województwa podlaskiego. Działania były prowadzone w ramach walki z ASF. Niewykluczone, że zostaną powtórzone na wiosnę.

O wynikach poszukiwań poinformował PAP w czwartek wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku Henryk Grabowski.

Od 3 do 10 listopada akcja prowadzona była w kolejnych sześciu powiatach: białostockim, sokólskim, siemiatyckim, hajnowskim, bielskim i monieckim. Uczestniczyło w niej m.in. 90 żołnierzy. Codziennie do przeszukania był teren o powierzchni ok. 10 km kwadratowych w miejscach, gdzie wcześniej znajdowano padłe dziki zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF).

Takich zwierząt nie znaleziono. "Gdybyśmy znaleźli, można byłoby powiedzieć że to dobrze, bo wyzbieraliśmy te padłe dziki. A z drugiej strony fakt, iż ich nie znaleźliśmy, świadczy o tym, że tych dzików nie mamy w nadmiarze" - powiedział PAP Grabowski.

Przywołał też opinię żołnierzy uczestniczących w poszukiwaniach, którzy szli przez las tyralierą, iż płoszyli tylko pojedyncze dziki.

Województwo podlaskie było pierwszym regionem w Polsce, gdzie w lutym 2014 roku odnotowano przypadki ASF u dzików. Od tamtej pory w kraju potwierdzono 124 przypadki ASF u dzików (u ponad 180 sztuk dzików; czasem jeden przypadek stanowiła grupa dzików) oraz 23 ogniska tego wirusa u świń.

Obecnie występowanie wirusa ASF, choroby śmiertelnej dla dzików i trzody chlewnej, ale niegroźnej dla ludzi, notowane jest też w województwach lubelskim i mazowieckim.

W czwartek Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o trzech najnowszych przypadkach ASF u dzików, z czego dwie sztuki odnotowano w województwie podlaskim (dzik padły i dzik odstrzelony), a jeden na Lubelszczyźnie.

Ministerstwo Środowiska podało, że - jak wynika z przeprowadzonej inwentaryzacji - populacja dzików w Polsce została obecnie zredukowana do 144 tys. sztuk, a średnie zagęszczenie to pięć osobników na 1 tys. ha. Trwa jeszcze inwentaryzacja dzików w ośmiu parkach narodowych, które znajdują się na terenie zagrożonym ASF. Jej wyniki mają być znane 30 listopada.

Z szacunkowych danych Stacji Badawczej w Czempiniu, podawanych przez Lasy Państwowe przed jesienną inwentaryzacją dzików wynikało, że w Polsce na terenach leśnych żyje ok. 230 tys. dzików.

(PAP)


POWIĄZANE

Do 20 czerwca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia do nowego składu Komisji do spra...

W miniony weekend do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to pr...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę