aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podróżuj wiosną – najpiękniejsze pasma na południu Polski

18 kwietnia 2019
Podróżuj wiosną – najpiękniejsze pasma na południu Polski

Wyjazd w góry w pierwszych miesiącach roku, gdy na szlakach można obserwować budzącą się do życia przyrodę to gwarancja niesamowitych doświadczeń dla każdego turysty. Trzeba pamiętać, że trasy nie są jednak wówczas jeszcze tak bezpieczne jak w okresie wakacyjnym. Dynamicznie zmieniająca się pogoda może być złudna, dlatego na każdą wyprawę trzeba się odpowiednio przygotować. O niezbędnym wyposażeniu i najpiękniejszych szlakach w Polsce dopasowanych do możliwości początkujących i wprawnych miłośników gór opowiada himalaista Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell.

Zmiana pory roku na szlakach

Wiosna w górach jest piękna. Rosną przebiśniegi i krokusy, a kwitnące na zboczach drzewa wyglądają wyjątkowo spektakularnie. Niesamowity efekt budzącej się do życia przyrody ukazuje różnica w rozwoju roślinności w zależności od partii pasm. Gdy w dolinach kwitną kwiaty, wyżej leży jeszcze śnieg i dopiero zaczynają pojawiać się pierwsze pąki. - Wiosna w górach nie musi zaczynać się w marcu. W zależności od regionu może to być np. kwiecień tj. w przypadku niższych partii Karkonoszy, lub maj gdy mówimy o Dolinie Pięciu Stawów. W wyższych partiach Tatr natomiast wiosenną aurę widać i czuć dopiero w czerwcu – tłumaczy Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell - na ogół jej nadejście poznajemy po szybko topniejącym śniegu i zwiększonej zawartości wody w glebie. Ta pora roku jest wyjątkowo złudna. Łąka, przy bliższym poznaniu, może okazać się mokradłem, które chętnie wciągnie zbyt niskie buty. Wychodząc na szlaki trzeba więc o tym pamiętać i odpowiednio się przygotować.– dodaje. Na wiosenną wędrówkę warto więc założyć wyższe buty, dodatkowo posiadające wodoodporną membranę GORE-TEX® stosowaną w produktach  marki Merrell.

Wędrówki dla początkujących i zaawansowanych

- Większość szlaków w Polsce (poza Tatrami) jest względnie łatwa. Na początku przygody z górami szczególnie polecam wyjazd w Beskid Żywiecki. To niezwykle urozmaicone pasmo z wygodnym dojazdem. Samochód najlepiej zostawić przy schronisku na Hali Boraczej, która jest niezwykle malowniczym i idealnym miejscem na rozpoczęcie krótkich wycieczek dla całych rodzin, np. zielonym szlakiem do Hali Lipowskiej, albo dalej do schroniska na Hali Miziowej – radzi Rybicki. Początkujący piechurzy  mogą także wybrać wędrówkę na graniczną Wielką Raczę. Szlak ten można podzielić na 2-3 dni. Schroniska oddalone są od siebie o około dwie godziny, dzięki czemu każdy może dostosować trasę do swoich możliwości.

Dla bardziej doświadczonych Jakub Rybicki poleca szlak przez Czerwone Wierchy. Jak zapewnia ekspert jest to jeden z najwcześniej dostępnych szlaków wysokogórskich w Tatrach. Dobre warunki z reguły panują tu już w maju, a trasa jest niezwykle malownicza.  Wytrawni piechurzy powinni wybrać się także na Główny Szlak Beskidzki, gdzie głównym wyzwaniem nie są wymagania techniczne, a wytrzymałościowe. - To najdłuższa wytyczona trasa w Polskich górach. Dystans około 500 km najlepsi biegacze przebiegają w nieco ponad 100 godzin, gdy normalnemu człowiekowi zajmuje to około 2-3 tygodni. Oczywiście nie ma obowiązku przechodzenia całego szlaku, równie fajne są pojedyncze etapy, w tym moje ulubione, bieszczadzkie odcinki z Ustrzyk Górnych do Komańczy – tłumaczy Jakub Rybicki.

Niezbędnik turysty

Góry w pierwszych miesiącach roku zachwycają budzącą się do życia przyrodą. Dynamicznie zmieniająca się pogoda sprawia, że warunki na trasach są złudne, a czasem jest po prostu niebezpiecznie, dlatego przed wyjściem na szlak należy się odpowiednio przygotować. - Hipotermia to największe zagrożenie w sytuacjach awaryjnych, oczywiście poza urazami mechanicznymi. Oprócz ciepłych ubrań (najlepiej małej puchówki) obowiązkowo nosimy więc w plecaku folię NRC, która zapewni minimum komfortu cieplnego w każdej sytuacji. – tłumaczy Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell. - Na szlak nie ruszamy się też bez czołówki, nawet jeśli planujemy wrócić na kilka godzin przed zachodem słońca. – dodaje.

Drugim najważniejszym elementem stroju jest odpowiednie obuwie uwzględniające zmieniającą się dynamicznie pogodę. Wiosenne wyjście na szlak w pełnym słońcu może zakończyć się powrotem w ulewie. Idealnym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo w trudnym i mokrym środowisku będą nowoczesne technologie stosowane w butach Merrell. Mowa o podeszwie zewnętrznej M-Select™ GRIP, która zapewnia doskonałą przyczepność w każdych warunkach. Na wiosenny wypad w góry warto zabrać ze sobą wyższe buty, które zapewnią także dodatkową stabilizację nogi m.in. przy pokonywaniu śliskich kamieni. – Odpowiednie przygotowanie do wyjścia na szlak jest niezbędne, ale gdy już jesteśmy na trasie pamiętajmy, że najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest obserwacja pogody i umiejętność odpuszczenia w odpowiednim momencie. Góry zawsze poczekają – przestrzega Rybicki.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę