aaa_TSW_2023
CTR_2023

Podsumowanie konsultacji z komitetami wyborczymi

29 października 2023
Podsumowanie konsultacji z komitetami wyborczymi

fot. Andrzej Szymczuk/KPRP

– Dziękuję uczestnikom spotkań za przybycie i bardzo merytoryczną atmosferę rozmów, z poważnym podejściem do ważnej sprawy państwowej, jaką jest ukonstytuowanie się nowego parlamentu i wyłonienie przyszłego rządu – powiedział Prezydent Andrzej Duda, podsumowując dwudniowe konsultacje z komitetami wyborczymi. Dodał, że wstępnym terminem pierwszego posiedzenia nowego parlamentu jest 13 listopada.

Prezydent wskazał, że w czasie rozmów przedstawiono dwóch poważnych kandydatów na stanowisko premiera. – Mamy dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera: jedną grupą jest Zjednoczona Prawica, drugą grupą jest Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.

Andrzej Duda przekazał, że kandydatem Zjednoczonej Prawicy na urząd premiera jest Mateusz Morawiecki, natomiast kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy – Donald Tusk.

Prezydent podkreślił, że jest to nowa sytuacja w naszych standardach demokratycznych, którą musi rozważyć.

Nigdy nie było takiej sytuacji, że wybory wygrało jedno ugrupowanie, natomiast inne ugrupowania, które również mają swoich przedstawicieli w parlamencie, twierdzą, że to one będą miały większość bez ugrupowania zwycięskiego i one przedstawiają swojego kandydata na premiera – dodał.

Andrzej Duda powiedział, że podczas konsultacji zadał pytanie przedstawicielom Trzeciej Drogi, Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy, czy mają konkretne propozycje co do składu ewentualnego przyszłego rządu i czy mają już zawiązaną koalicję.

– Usłyszałem, że nie ma formalnie zawartej koalicji, to znaczy, że nie ma umowy koalicyjnej w tej chwili, i że w związku z tym nie można w tej chwili jeszcze odpowiedzialnie podać konkretnych osób, które będą przedstawiane jako kandydaci na ministrów– zaznaczył.

Prezydent przekazał, że wstępnym terminem pierwszego posiedzenia nowego parlamentu jest 13 listopada.

Trwa w tej chwili kadencja obecnego parlamentu. Poinformowałem przedstawicieli wszystkich sił parlamentarnych, że nie widzę potrzeby jej skracania – podsumował Andrzej Duda.


24–25 października br. na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Pałacu Prezydenckim konsultacje z udziałem przedstawicieli pięciu komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

W rozmowach wzięli udział przedstawiciele: KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni, KW Nowa Lewica i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: KPRP


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę